REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Turbiny wiatrowe nakręciły 30 proc. zapotrzebowania na prąd. Rekord Polski dzięki wichurze

Wichura, która przeszła nad Polską, sprawiła, że turbiny wiatrowe wytworzyły w Polsce aż 30 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wiatraki pracowały niemal na 100 proc. mocy i pobiły rekord Polski.

22.02.2022
22:16
turbina wiatrowa bałtyk
REKLAMA

Orkan Dudley zostawił po sobie zerwane dachy, zniszczone samochody i… rekord Polski w pozyskiwaniu energii elektrycznej z wiatru. Wiało tak mocno, że produkcja prądu przez turbiny wiatrowe była najwyższa w historii. Podobne wyniki odnotowano w całej Europie.

REKLAMA

Orkan Dudley zrobił w Europie dużo złego, ale niespodziewanie przyczynił się też do tego, że energia elektryczna w Polsce jest (przynajmniej przez chwilę) dużo bardziej zielona. W Polsce padł rekord produkcji energii elektrycznej. Dokładnie 16 lutego o godzinie 18.15 wszystkie farmy wiatrowe pracowały w Polsce z mocą 6748,5 MW, produkując między godz. 18 a 19 aż 6717,9 MWh energii elektrycznej.

Zobacz także:

Jest to wynik ogromny, ponieważ zbliża się do maksymalnego potencjału wszystkich polskich lądowych farm wiatrowych, których łączna moc wynosi nieco ponad 7 GW. Oznacza to, że prawie wszystkie 16 lutego pracowały z maksymalną mocą. Tym samym produkcja prądu z samych turbin wiatrowych był w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania energetyczne niewielkiego miasta liczącego ok. 9 tys. mieszkańców.

Rekordowa produkcja prądu z turbin wiatrowych w całej Europie.

16 lutego europejska energetyka odnotowała wyniki zbliżone do rekordu wszech czasów. Turbiny wiatrowe wytwarzały średnio 115,6 GW na godzinę, a rekordowa godzina pozwoliła wykręcić aż 127,4 GW. Dobowa produkcja wyniosła 2,775 TWh, a to oznacza, że energia wytworzona z samych turbin wiatrowych pokryła ok. 30 proc. zapotrzebowania energetycznego Unii Europejskiej.

Storm Dudley w Wielkiej Brytanii. Wiatr o prędkością 80 km/h zniszczył turbinę wiatrową

Największa część tej energii została wytworzona w Niemczech. Niemcy dysponują formami wiatrowymi o łącznej mocy 64,1 GW, co jest rekordowym wynikiem w skali Europy. Większość turbin znajduje się na lądzie. Drugie miejsce zajmuje Hiszpania z zainstalowaną mocą wynoszącą 27,6 GW. Na trzeciej lokacie znajduje się Wielka Brytania z potencjałem 24,7 GW, przy czym Brytyjczycy zajmują jednocześnie pierwszą lokatę na liście europejskich farm wiatrowych zamontowanych na wodzie.

Zobacz również:

REKLAMA

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 21.02.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA