Nowy noktowizor armii amerykańskiej ma wyglądać jak okulary. Nad urządzeniem pracuje dziesięć zespołów
Wojsko USA szuka sposobów, aby gogle noktowizyjne zminiaturyzować do rozmiarów okularów. Amerykańska armia zaprezentowała nowy noktowizor, która pozwala żołnierzom widzieć nie tylko obraz w niespotykanej do tej pory jakości, ale także podświetlone kontury ludzi, pojazdów czy ostrzału z karabinu maszynowego. Wszystko to wygląda jak z filmów science-fiction. Armia chce iść jednak o krok dalej. Teraz czas na miniaturyzację.
Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA) wybrała właśnie firmy, które mają stworzyć noktowizory tak lekkie i kompaktowe jak zwykłe okulary.
DARPA, w komunikacie prasowym poinformowała, że w programie Enhanced Night Vision in Eyeglass Form (ENVision) weźmie udział 10 branżowych i uniwersyteckich zespołów badawczych. Zespoły mają działać w dwóch obszarach roboczych.
Zespoły w pierwszym obszarze technicznym opracowują technologie, które mają drastycznie zmniejszyć wielkość systemu noktowizyjnego. Zespoły z drugiego obszaru technicznego zbadają nowe metody bezpośredniej konwersji z dowolnego pasma podczerwieni do światła widzialnego bez potrzeby stosowania wzmacniaczy obrazu - mówi Rohith Chandrasekar, kierownik programu ENVision w DARPA.
Wzmacniacz obrazu to jeden z podstawowych elementów noktowizora. To rodzaj lampy elektronowej, której zadaniem jest zamiana pojedynczych fotonów wpadających do wnętrza lampy przez obiektyw na lawinę elektronów kierowanych potem na ekran i wzbudzających na nim świecenie odtwarzające obraz widziany przez obiektyw.
Teraz amerykański noktowizor wojskowy waży około 1 kg, jest nieporęczny i ciąży na hełmie, co utrudnia żołnierzom skręcanie karku. Poza tym urządzenie zapewnia wąskie pole widzenia, a przetwarzanie obrazu ograniczone jest do pasm bliskiej podczerwieni, co znacznie ogranicza świadomość sytuacyjną w różnych warunkach nocnych.
ENVision stara się wykorzystać ostatnie postępy między innymi w optyce planarnej, aby opracować systemy noktowizyjne, które są lekkie, nie wymagają dużych wzmacniaczy obrazu, zapewniają szersze pole widzenia, oferują lepszy, ostry obraz w szerokich pasmach podczerwieni.
DARPA to amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej działająca w strukturach Departamentu Obrony. Na zlecenie Departamentu Obrony w 1967 rozpoczęła projekt budowy zdecentralizowanej sieci komputerowej, którą nazwano później ARPANET i która zapoczątkowała rozwój Internetu.
DARPA prowadzi badania, rozwija technicznie i koorydynuje pod względem naukowym program globalnej obrony antybalistycznej USA. Agencja rozwija w ramach Future Combat Systems wiele projektów min: egzoszkielet wspomagany, UAV różnej wielkości, i lądowe pojazdy autonomiczne UGCV.