1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. RTV

Netflix wypowiedział wojnę Polakom dzielącym konta. Muszą potwierdzić tożsamość

Netflix kończy z cichym przyzwoleniem na dzielenie kont między użytkowników, którzy nie mieszkają pod jednym dachem. Przez wiele lat firma pozwalała na to, żeby z jednego konta korzystały osoby niebędące rodziną lub nawet grupy zupełnie przypadkowych ludzi. Firma uzasadniała decyzję tym, że lepiej przywiązać do siebie użytkownika, nawet jeśli nie płaci. Dlaczego? Bo kiedyś zmądrzeje i zapłaci. Sytuacja się zmieniła, Netflix ma na rynku sporą konkurencję, a inwestorom skończyła się cierpliwość. Są naciski, żeby Netflix dokręcił śrubę i zaczął utrudniać dzielenie kont. Najpierw słyszeliśmy o tym, że takie działania Netflix przeprowadza we Włoszech, ale wiemy już, że firma wzięła się również za Polaków.

Netflix wypowiedział wojnę klientom dzielącym konta. Polacy dostają ostrzeżenia

Z jednego konta na Netfliksie korzystasz ty, mama, kolega z innego miasta i koleżanka z pracy? To może stać się coraz trudniejsze. Netflix testuje mechanizmy, mające uprzykrzać życie użytkownikom współdzielących konto.

Prezes Netflixa wielokrotnie twierdził, że nie ma nic przeciw temu, by wielu użytkowników korzystało z jednego konta. Byle tylko oglądali treść z legalnych źródeł. To liberalne podejście zmienili jednak akcjonariusze firmy i dostawcy treści, którzy uznali podejście prezesa za dość nierozsądne. Od tego czasu Netflix wielokrotnie próbował utrudnić życie użytkownikom, którzy dzielą jedno konto w usłudze.

Czytaj też:

Tuż po świętach bożego narodzenia przekonali się o tym włoscy użytkownicy Netflixa. Aplikacje zaczęły prosić o dodatkowe weryfikacje, co nie tyle uniemożliwia współdzielenie jednego konta, co znacząco to utrudnia. W jaki sposób?

Netflix wymaga od Polaków, żeby potwierdzili swoją tożsamość. To element walki ze współdzieleniem kont.

Użytkownicy Netflixa z Włoch zaczęli się skarżyć na jego aplikację. Okazało się, że usługodawca zaczął żądać dodatkowego potwierdzenia tożsamości u tych klientów, którzy udostępniają swoje konta poza swoje gospodarstwa domowe. Aplikacja wówczas prosi o podanie jednorazowego hasła, które jest wysyłane na powiązany z kontem numer telefonu komórkowego bądź adres mailowy. Teraz już wiemy, że również w Polsce Netflix stosuje ten system.

Netflix podobno traci 9 mld rocznie w wyniku niezgodnego z regulaminem współdzielenia kont. Konieczność ciągłego kontaktowania się z głównym właścicielem konta celem uzyskania jednorazowego hasła ma zniechęcić go do udostępniania go innym. Na razie nie jest jasne czy ta metoda działa.

Netflix. Jak udostępnić konto znajomym i rodzinie - poradnik

Zdjęcie główne: WeDesing

TEKST PRZYGOTOWALI