REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Stworzyli najbardziej wytrzymałą bańkę świata. Tak wygląda bańka, która przetrwała 465 dni

Czytacie słowo bańka w tytule i co wam przychodzi do głowy? W języku polskim jest to słowo wieloznaczne. Może to być: bańka mydlana, bańka na mleko, bańka do wywoływania miejscowego przekrwienia. W kontekście pieniędzy może to też być milion jednostek danej waluty, czy w końcu bańka spekulacyjna. O jaką tutaj chodzi? Oczywiście o tę najbardziej absurdalną.

27.01.2022
7:33
banki-mydlane
REKLAMA

Ręka w górę, kto w dzieciństwie nie robił baniek mydlanych? Widzę pojedyncze ręce, ale wystawiają je jedynie współczesne dzieci, które do końca nie wiedzą co to mydło, ale wiedzą jak zrobić nagranie trendu na TikToka. Oni się zatem nie liczą. Spójrzmy na obecnych dwudziesto- i trzydziestolatków: o, i tutaj już żadnych rąk nie widzę.

REKLAMA

Cały „fun” z robienia baniek polegał na tym, aby wydmuchać jak największą bańkę, albo żeby przetrwała ona możliwie najdłużej. Takie już są dzieci…

…i najwidoczniej naukowcy.

Wyobraźcie sobie, że jesteście poważnymi naukowcami, realizującymi poważne i wartościowe badania naukowe. I nagle przychodzi wam do głowy genialny pomysł: spróbujmy wymyśleć przepis na najbardziej wytrzymałą bańkę mydlaną.

Nie jesteście już jednak dziećmi i wasza metoda nie ogranicza się do zasady: jak zrobię ich odpowiednio dużo, to któraś na pewno będzie długo żyła. Jesteście przecież poważnymi naukowcami i podchodzicie do tematu analitycznie.

Tak też zrobili naukowcy z Uniwersytetu w Lille we Francji. Postanowili stworzyć przepis doskonały i sprawdzić, jaki surowiec do robienia baniek mydlanych pozwoli na stworzenie długowiecznej bańki.

 class="wp-image-2023870"

Wiadomo, że te z wody i mydła nie należą do zbyt trwałych. Nawet naukowcy nie byli w stanie zrobić bańki mydlanej, która wytrzymałaby dłużej niż minutę. Oprócz tego w ramach badań podjęto próby stworzenia baniek z gazowych kulek (ang. gas marble) opartych na wodzie oraz takich, które oparte były na mieszaninie wody z glicerolem.

Długowieczna bańka mydlana

Przepis jest prosty. Okazało się, że bańki stworzone z cienkiej błony wodnoglicerolowej nie są takie delikatne jak bańki mydlane i są w stanie utrzymać swój kształt znacznie dłużej niż te drugie.

Rekordzistką okazała się bańka, która pękła dopiero po 465 dniach. Jak to możliwe? Najprawdopodobniej odpowiedzialny za ten sukces jest glicerol, który pochłaniał wystarczająco dużo pary wodnej z powietrza, aby uzupełniać wodę, która z bańki odparowywała.

REKLAMA

Fantastycznie! I co z tego?

Przynajmniej na razie nic. Głównym celem badań było sprawdzenie, które bańki wytrzymają najdłużej. W trakcie eksperymentu nikt szczególnie nie zastanawiał się nad ewentualnym zastosowaniem tego odkrycia. Nigdy jednak nie wiadomo, co w przyszłości może się przydać. Wszak gdy Faraday eksperymentował z prądem elektrycznym, też nie wiedział, czy to w ogóle do czegoś komukolwiek posłuży. Mimo tego był przekonany, że wkrótce znajdzie się sposób na wykorzystanie prądu i zapewne przepływ elektronów przez przewody zostanie opodatkowany. Nigdy nie wiadomo czy tak samo nie będzie z bańkami z wody i glicerolu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA