REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows podmienia sterowniki na starsze. Microsoft twierdzi, że tak ma być

Windows 10 i Windows 11 w ramach aktualizacji uparcie instalują starsze wersje sterowników, niż te aktywne w systemie. To nie jest błąd modułu Windows Update, a wynik bałaganu w oznaczeniach tych sterowników. Użytkownicy nie powinni wymuszać ręcznej instalacji nowszych wersji, chyba że jest ku temu jakaś konieczność.

30.12.2021
17:18
Windows 11 Menu Start
REKLAMA

Ciekawscy użytkownicy Windowsa, którzy lubią dokładnie sprawdzać każdą z oferowanych aktualizacji, mogli zwrócić uwagę na dość dziwne aktualizacje sterowników sprzętowych. System w ramach funkcji Windows Update upiera się, że sterownik z niższym numerem wersji i daty publikacji jest bardziej odpowiedni dla PC użytkownika i proponuje jego instalację. Jak tłumaczy firma, to nie jest błąd - a Windows 10 i Windows 11 w tej kwestii działają jak należy.

REKLAMA

Czytaj też:

W niektórych specyficznych odmianach sprzętu starsze wersje sterowników są bardziej odpowiednie niż te nowsze. Dzieje się tak z uwagi na modyfikacje tego sprzętu wprowadzane przez podwykonawców. Na przykład niektóre karty graficzne i ich systemy chłodzenia są lepiej zoptymalizowane do pracy z nieco starszą wersją. Przynajmniej, dopóki ta nowsza nie zostanie dopasowana. Czasem jednak chodzi o coś innego.

Nowy sterownik wydany w 1968 r. To sztuczka, za sprawą której Windows 10 bądź Windows 11 poprawnie instaluje sterowniki.

Wszystkie wbudowane w Windowsa 10 i Windowsa 11 sterowniki są oznaczone jako wydane w 2006 r., mimo że systemy te zostały ukończone znacznie później. To ułatwienie dla mechanizmu Windows Update, który łączy się z chmurą w poszukiwaniu ich aktualizacji. Wszelkie nowsze wersje zostały z pewnością wydane po tej dacie.

Gdy mechanizm Windows Update wykryje nowy sterownik w chmurze Microsoftu, poddaje go ocenie zgodności z komputerem użytkownika. Czynników jest kilka, począwszy od unikalnego identyfikatora sprzętu i PC. Jeżeli wykryty zostanie więcej niż jeden nowszy sterownik, ten z najnowszą datą wydania jest dobierany.

REKLAMA

Niektórzy jednak zwrócili uwagę, że Windows zaczął instalować sterowniki wydane w 1968 r., jak wynika z ich opisu. Co oznacza ten absurd? Jeden z inżynierów Microsoftu zabrał głos. Jak tłumaczy, oznaczenie 1968 to symboliczna data, dokładnie wtedy została założona firma Intel. Okazuje się bowiem, że niektórzy producenci sprzętu optymalizują ów opierający się o chipsety Intela sprzęt pod wersje sterowników starsze, niż te wydane w 2006 r.

Sterowniki z (niby) 1968 r. są więc instalowane wyłącznie, gdy producent sprzętu nie zapewnił lepszych. Są to tak zwane generyczne sterowniki, zapewnione przez firmę Intel dla jego chipsetów. Użytkownicy nie powinni się obawiać tych driverów i wstrzymywać ich instalacji. Wszystko działa jak należy, a przedziwna data i wersja to efekt różnorodności - i związanego z nią bałaganu - jaka jest nieodłączną cechą świata komputerów osobistych wywodzących się z otwartego standardu IBM PC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA