REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 ożywi tapety, a widżety staną się lepsze

Świeżo opublikowana, testowa kompilacja Windowsa 11 zmienia sposób, w jaki działają widżety. Nowy mechanizm przypomina nieco Wiadomości i zainteresowania z Windowsa 10. Jest też inna nowość dla estetów – automatyczne, interaktywne tapety.

09.12.2021
7:40
Nowe aktualizacje Windows 11
REKLAMA

Program Windows Insider – niezbyt szczęśliwie przetłumaczony na polski jako Niejawny program testów systemu Windows – dawno nie był tak aktywny. Niemal każdego tygodnia pojawia się nowa kompilacja systemu, niemal każda wprowadza jakieś zmiany.

REKLAMA

Czytaj też:

Program jest publiczny, a więc każdy może do niego przystąpić. Choć oczywiście należy też rozumieć, że testowy system może być awaryjny i niestabilny. To plac budowy, a celem testów jest wychwytywanie błędów i niedoróbek, a także sondowanie opinii użytkowników. Sprawdzanie, który pomysł jest zdaniem tych użytkowników udany, a który jest do zdecydowanej poprawy. A co tym razem proponuje Microsoft? Drobnych nowości jest wiele, moją uwagę zwróciły trzy kluczowe.

Usprawnione widżety w Windows 11.

 class="wp-image-1965575"
Windows 11 - tak dziś wyglądają widżety

Na dziś widżety Windowsa 11 ukryte są pod przyciskiem na Pasku zadań (który można ukryć). Sam przycisk nie pełni żadnej roli – po prostu służy do ich wywołania. To pewien regres względem Windowsa 10, który co prawda nie oferuje tak dużego wyboru widżetów, ale za to w ramach samego przycisku może wyświetlić użyteczną informację. Konkretniej, pogodę.

 class="wp-image-1965584"
Windows 11 z nowym przyciskiem widżetów i pogodą

Microsoft proponuje, by również i Windows 11 wyświetlał w przycisku widżetów pogodę. Sam przycisk jest również w domyślnym widoku Paska zadań (tym z wyśrodkowanymi ikonami) na dziś dość ukryty, w gąszczu innych ikon. W myśl nowej propozycji przycisk miałby być przesunięty na lewą krawędź Paska zadań.

 class="wp-image-1965587"
Windows 11 z nowym przyciskiem widżetów i wyrównaniem do lewej strony

Windows 11 oferuje też bardziej tradycyjny układ ikon na Pasku, z wyrównaniem do lewej strony. W takim układzie część informacji o pogodzie miałaby być ukryta, pozostawiając tylko samą dynamiczną ikonę, symbolizującą bieżące warunki pogodowe.

 class="wp-image-1965590"
W centrum uwagi. Automatyczne tapety dla Windows 11

Tapeta w Windowsie 11 zmieni się automatycznie.

Microsoft proponuje też opcjonalną automatyczną tapetę. Na dziś użytkownicy mogą zainstalować dodatkową aplikację Microsoftu o nazwie Bing Wallpaper, która codziennie zmienia tło Pulpitu synchronizując je z wybranym dla wyszukiwarki Bing tłem. W myśl nowego pomysłu Pulpit Windows miałby wyświetlać dokładnie to, co ekran blokady po włączeniu opcji W centrum uwagi. A więc codziennie zmienianą, atrakcyjną tapetę z wyświetlającymi się na niej ciekawostkami związanymi z jej treścią.

 class="wp-image-1965593"
Windows 11 i nowy wybór języka klawiatury
REKLAMA

Ostatnią, bardziej subtelną zmianą jest nowe menu do zmiany języka klawiatury. To będzie teraz spójne stylistycznie z resztą systemu.

Zmiany te będą dość długo testowane, tak jak inne proponowane w poprzednich kompilacjach testowych Windowsa. Aktualizacja dla wszystkich użytkowników, a więc wersji produkcyjnej, przewidziana jest dopiero na jesień przyszłego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA