REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft wycofuje się z brzydkiej zagrywki. Będzie można łatwo zmienić domyślną przeglądarkę w Windowsie

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian w Windowsie 11 jest znaczące utrudnienie użytkownikowi zmiany domyślnej przeglądarki internetowej. Na szczęście ktoś w Microsofcie w końcu się opamiętał.

03.12.2021
15:25
Windows 11 – zmiana przeglądarki. Jak to zrobić? Będzie łatwiej
REKLAMA

Coś bardzo dziwnego i niepokojącego działo się w ostatnim roku w kontekście przeglądarki Edge. Microsoft zaczął dodawać do niej reklamy – w tym kredytodawców, narażając użytkowników na zadłużenie finansowe – a także promować ją w sposób co najmniej dziwny, np. zmuszając graczy do korzystania właśnie z niej, jeśli chcą mieć jak najlepszą jakość obrazu, czy blokując na poziomie systemu aplikacje, które ułatwiają użytkownikowi przesiadkę na konkurencyjną przeglądarkę.

REKLAMA

Czytaj też:

Jest to tym dziwniejsze z uwagi na fakt, że Edge do tej pory cieszył się bardzo dobrą opinią ze strony ekspertów i zwykłych użytkowników. Przeglądarka do tej pory była lekka, szybka, zgodna ze standardami i oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa. Szybko też zdobywa rynek: co prawda na urządzeniach mobilnych to nadal margines, ale na PC – w zależności od miesiąca pomiaru – zajmuje drugie lub trzecie miejsce w rankingu popularności.

Windows 11 – zmiana domyślnej przeglądarki. Jak to zrobić? Przyszła edycja Windowsa 11 to ułatwi.

Powiedzmy, że dany użytkownik nie jest przekonany do Edge’a i woli dalej korzystać ze swojej ulubionej przeglądarki. Zmiana domyślnego browsera w Windowsie 10 była czynnością banalnie prostą:

 class="wp-image-1959503"
Windows 10 zawiera intuicyjne menu do zmiany domyślnych aplikacji - w tym przeglądarki internetowej

Bardzo czytelne i oczywiste menu pozwalało w kilka klików wybrać domyślne aplikacje do typowych zadań. Użytkownik może wskazać w Ustawieniach swoją aplikację do przeglądania Internetu, obsługi poczty, map, zdjęć, filmów i innych. Jeden klik i załatwione. Dokładnie tak powinno to wyglądać. A jak jest w Windowsie 11?

 class="wp-image-1959506"
W Windows 11 by zmienić domyślną przeglądarkę, należy ręcznie przeklikać się przez bardzo długą listę rozszerzeń i protokołów

Windows 11 całkowicie przebudował to menu. Zamiast prostego wyboru domyślnej aplikacji, użytkownik może wskazywać… jaki protokół i jakie rozszerzenie ma być obsługiwane przez jaką aplikację. A więc należy wskazać, osobno, po kolei, protokoły http, https, rozszerzenia .html, .aspx i tak dalej. Jest to wyjątkowo nieintuicyjne i dla mniej zaawansowanego użytkownika wręcz niezrozumiałe. Nawet jeśli ktoś doskonale wie, co robi – by zmienić przeglądarkę trzeba się bardzo dużo naklikać.

 class="wp-image-1959512"
Windows 11 Dev (wersja testowa) z przyciskiem do ustawienia wskazanej przeglądarki jako domyślnej
REKLAMA

Na szczęście ktoś w Microsofcie w końcu odczytał w mediach społecznościowych miażdżącą krytykę ze strony użytkowników. Najnowsza, testowa wersja Windowsa 11 oferuje istotne usprawnienie w omawianym temacie. Użytkownik w ustawieniach domyślnych aplikacji może wskazać swoją ulubioną przeglądarkę, a następnie za pomocą jednego kliknięcia ustawić ją jako domyślną. Nie można było tak od razu?

Niestety, na wejście tej zmiany w życie przyjdzie użytkownikom nieco poczekać. Według nowego harmonogramu, aktualizacje rozwojowe Windowsa 11 będą publikowane raz do roku, jesienią. Do tego czasu Edge nadal będzie aplikacją, której trudno uniknąć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA