REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

W oczekiwaniu na największe odkrycia w dziejach ludzkości

2021 lat temu w niepozornej stajence w Betlejem rodził się człowiek, który zmienił oblicze planety Ziemia i ukształtował kolejne 2 tys. lat życia ludzkości. Dziś ta ludzkość wystrzeli z Gujany Francuskiej w kosmos swoje najbardziej zaawansowane technologicznie dziecko w historii. To, co dzięki niemu odkryje, może zmienić nas równie dramatycznie, co wydarzenie 2021 lat temu.

25.12.2021
11:02
james webb space telescope
REKLAMA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to najbardziej zaawansowane urządzenie w historii ludzkości zbudowane po to, by wreszcie móc rozejrzeć się wokół nas, a także zajrzeć w głąb historii Wszechświata tak głęboko, by zobaczyć prawie jego początek.

REKLAMA

Co zobaczymy? Może to, że życie we Wszechświecie jest wszechobecne. Może to, że wokół nas pełno jest planet podobnych do Ziemi, które mogą być naszym kolejnym domem. Może zrozumiemy jak powstało życie na Ziemi. Może napiszemy zupełnie nową historię Wszechświata.

Jest jeszcze tak wiele do odkrycia, zrozumienia. Wciąż nie wiemy, jak funkcjonują podstawowe prawa fizyki we Wszechświecie, bo to, co dzięki Einsteinowi wiemy o zachowaniu największych ciał, jest zupełnie niespójne z tym, co dzięki mechanice kwantowej rozumiemy o zachowaniu najmniejszych cząstek, z których zbudowany jest świat i my sami.

I choć pewnie tej zagadki Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozwiązać nie zdoła, to otworzy nam oczy na zjawiska, które pchną nas bliżej prawdy - o Wszechświecie, o nas samych.

Cieszę się jak dziecko. Dla fana nauki nie może być nic bardziej ekscytującego. Teleskop Webba może być tym dla astrofizyki, czym pierwszy iPhone był dla świata technologii użytkowej - akceleratorem, który zmienia nie tylko status-quo, lecz tworzy zupełnie nowe gałęzie gospodarki.

Mamy dla Was świąteczną sobotę pełną kosmicznych wrażeń.

Nasz wspaniały nadworny astrofizyk Radek Kosarzycki przygotował potężną pigułę wiedzy na temat Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Możecie u nas przeczytać o długiej i zawiłej historii powstawania teleskopu. Możecie zrozumieć, co i jak obserwował będzie James Webb. Czym będzie się różnił od teleskopu Hubble'a, który rozpalał naszą wyobraźnię w ostatnich latach. Będziemy mieć też dla Was wywiad z dr. Andrzejem Kotarbą z Centru, Badań Kosmicznych PAN.

REKLAMA

Możecie także tutaj z nami oglądać start misji, a potem dowiedzieć się, jakie są kolejne etapy drogi teleskopu do punktu L2.

Serdecznie zapraszamy!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA