REKLAMA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba leci w kosmos. Oglądaj na żywo!

Choć na pierwszy rzut oka niepozorny, to będzie to najważniejszy dla astronomii jako nauki start rakiety od kilkudziesięciu lat. Już dzisiaj z Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej w kosmos poleci Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, najważniejszy teleskop kosmiczny od czasów Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Oglądaj na żywo.

25.12.2021 10.51
ariane 5 start
REKLAMA

Po niemal dekadzie nieskończonych opóźnień niemożliwe właśnie dzisiaj stanie się możliwe. Największe obserwatorium kosmiczne w historii w końcu opuści powierzchnię Ziemi i skieruje się do wyznaczonego miejsca w przestrzeni kosmicznej, z którego otworzy przed nami zupełnie nowe okno na wszechświat.

REKLAMA
 class="wp-image-1987586"
Rakieta Ariane 5 z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba na stanowisku startowym w Centrum Kosmicznym w Gujanie Francuskiej

Na chwilę obecną start zaplanowany jest na sobotę, 25 grudnia 2021 r., godzinę 13:20 polskiego czasu. Okno startowe będzie otwarte przez dwie minuty. Jeżeli pogoda pozwoli, rakieta Ariane 5 wyniesie teleskop poza ziemską atmosferę i wypchnie go na trajektorię, która zawiedzie teleskop do punktu libracyjnego L2, w którym grawitacja Ziemi i Słońca wzajemnie się znoszą. Dzięki temu umieszczony w pobliżu teleskop będzie w stanie okrążać Słońce wraz z Ziemią, w tym samym czasie.

Ze względu na to, że jest to niezwykle ważny start, będzie można go na żywo obserwować w internecie.

Gdzie oglądać start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba?

REKLAMA

Start teleskopu będzie można oglądać w oknie powyżej, ale także na stronie NASA TV czy na kanale NASA na portalu YouTube. Relacja na żywo rozpocznie się o godzinie 12:00 polskiego czasu.

Po starcie teleskop będzie miał przed sobą miesiąc podróży do punktu docelowego, oraz kolejne pięć miesięcy przygotowań do rozpoczęcia badań naukowych. Pierwsze obrazy zarejestrowane przez teleskop dotrą na Ziemię za około pół roku. Po rozpoczęciu właściwych obserwacji astronomicznych teleskop będzie miał przed sobą pięć do dziesięciu lat pracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA