REKLAMA

Antarktyda to taki prawie ziemski Mars. Mimo to naukowcy właśnie zebrali tam obfite plony

Jednym z problemów stojących przed przyszłymi astronautami, którzy wybiorą się w podróż na Marsa, jest zapewnienie sobie jako takiej samowystarczalności. Z filmu Marsjanin dowiedzieliśmy się, jakich wyrzeczeń wymaga uprawa ziemniaków na Marsie. Co gorsze, badacze przekonują, że w marsjańskim regolicie naprawdę trudno cokolwiek wyhodować. Naukowcy pracujący w bazie na Antarktydzie wskazują jednak zupełnie nowy sposób myślenia.

eden iss
REKLAMA

Skoro gleba marsjańska jest taka nieprzyjazna, to może trzeba po prostu opracować sposób hodowli warzyw w ogóle niewymagający żadnej gleby? Za taką myślą podążyli badacze, którzy w specjalnej szklarni na Antarktydzie postanowili wyhodować sobie żywność bez pomocy gleby, ale także bez pomocy naturalnego światła.

Efekt?

REKLAMA
eden iss class="wp-image-1970285"
Szklarnia EDEN ISS. Źródło: DLR

Obfite zbiory warzyw, przypraw i zieleniny. Być może zatem z tymi roślinami na Marsie nie będzie aż tak źle, jak dotychczas przypuszczano.

Cały eksperyment przeprowadzono w szklarni EDEN ISS, którą zawiaduje niemiecka agencja kosmiczna DLR. Eden znajduje się w niewielkiej odległości od stacji polarnej Neumayer III na wschodnim wybrzeżu Antarktydy.

W trakcie antarktycznej zimy naukowcy postanowili zasiać w szklarni szeroką paletę warzyw, a następnie pozostawić je na pastwę automatycznych systemów zarządzających szklarnią. Efekt? Po raz pierwszy badacze nie musieli ograniczać się do nudnej żywności pakowanej, a mieli dostęp do świeżych brokułów, kalafiorów, sałaty, papryczek chilli, pomidorów, ogórków, sałat i przypraw.

Ale jak to tak bez gleby?

 class="wp-image-1970291"
Źródło: DLR

Do uprawy naukowcy wykorzystali technikę zwaną aeroponiką. Wszystkie substancje odżywcze, jakie roślina potrzebuje do rozwoju, natryskiwane są w formie roztworu na korzenie rośliny zawieszone w powietrzu. W przypadku EDEN ISS badacze podnieśli jeszcze dodatkowo poprzeczkę. W trakcie nocy polarnej, do roślin nie docierało w ogóle światło słoneczne. Cała uprawa zatem musiała być oświetlana automatycznie regulowanym sztucznym oświetleniem.

Mimo niezwykle trudnych warunków rośliny radzą sobie jak na razie doskonale. Warto zauważyć, że część z gatunków roślin posadzonych w antarktycznej szklarni była już uprawiana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po zakończeniu eksperymentu naukowcy będą porównywać, jak rośliny tych samych gatunków radziły sobie w EDEN ISS oraz na pokładzie ISS.

REKLAMA

Wychodzi jednak na to, że gdyby astronautom udało się postawić taką szklarnię na Marsie, nie musieliby się uciekać do sposobów wykorzystywanych przez Marka Watneya w filmie opartym na bestsellerowej powieści Andy’ego Weira. I to jest bardzo dobry znak.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-03T20:38:19+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T08:04:41+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T06:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-02T21:35:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-02T18:25:33+02:00
Aktualizacja: 2025-04-02T17:35:28+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA