REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Skoro część Polski zostanie zalana, to padł pomysł: niech Polacy zamieszkają na drzewach

Naukowcy z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej za swój pomysł nowoczesnego domku na drzewie zostali nawet nagrodzeni. Idea jest ciekawa: skoro katastrofa klimatyczna doprowadzi do zalania lądów, przenieśmy się wyżej – na drzewa.

03.12.2021
21:01
dom z drewna
REKLAMA

Wystarczy wzrost poziomu morza o metr, aby Bałtyk zalał nasze Żuławy Wiślane, Hel stał się wyspą, a znaczne tereny Gdańska i Gdyni stałyby się portem morskim. To problem globalny. Badania wskazują na to, że mniej więcej 40 proc. populacji Ziemi zamieszkałej w pobliżu wybrzeży jest zagrożona wzrostem poziomu oceanów.

REKLAMA

To zresztą już się dzieje. W ciągu tylko ostatnich 20 lat przelewało się o 50 proc. więcej wody niż wcześniej. Problem będzie narastał i do końca XXI wieku dojdzie do pięćdziesięciokrotnego wzrostu zjawiska, jakim jest przelewanie się morza przez nabrzeża, szacują naukowcy.

Właśnie m.in. to ma prowadzić do migracji na niespotykaną dotąd skalę. Logiczne: skoro woda zaleje miejsca, w których mieszkają ludzie, ci będą musieli znaleźć coś na suchym lądzie.

Polscy architekci na to: niekoniecznie. Niech zamieszkają na drzewach

 class="wp-image-1959089"
źródło: Politechnika Warszawska

Ich projekt został nagrodzony w konkursie organizowanym przez magazyn Volume Zero.

Stwierdziliśmy, że jeśli już naszym zadaniem jest zaprojektowanie domku na drzewie, to spróbujemy potraktować samą tę ideę mieszkania wznoszonego na wysokości jako odpowiedź na jeden z problemów, z jakimi zmaga się lub będzie w przyszłości zmagać się ludzkość” - powiedział PAP Nauka w Polsce Mikołaj Kociołek, jeden z nagrodzonych autorów pomysłu, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, a obecnie student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Koncepcja zakłada, że domek ulokowany byłby w części półwyspu Helskiego – bo to tereny, które są zagrożone właśnie zalaniem. Tam znajdują się też idealne drzewa: sosny pospolite, odporne na wilgoć i silny wiatr.

Projekt domu ma jednak nowoczesny charakter. „Otacza” drzewo, co - jak tłumaczą twórcy - miałoby umożliwiać dobrą obserwację otoczenia z każdej strony.

 class="wp-image-1959092"
Domek poruszałby się jak winda, by nawet starsi mogli do niego wejść

Autorzy koncepcji zakładają, że do jego budowy wykorzystano by termoizolację z betonu konopnego, drewniane stelaże i wykończenie elewacyjne z płytek, do stworzenia których posłużyłby zrecyklingowany plastik.

Choć całość jest tylko wizją, to niewykluczone, że właśnie takie domki będą powstawać

Zresztą już można wynajmować apartamenty na wakacje, które przypominają bardziej luksusowe i rozbudowane konstrukcje rodem z dziecięcych fantazji.

Bardzo ciekawy projekt przed laty przedstawił Aibek Almasov. W tym przypadku dom, będący ogromną szklaną kopułą, przykrywa całe drzewo.

 class="wp-image-1959071"

Wygląda imponująco, chociaż mam wrażenie, że koncepcja jest za bardzo… inwazyjna. Niby mieszka się z drzewem, ale jakby się było odciętym od natury. Pod tym względem pomysł Polaków bardziej mnie przekonuje.

To bardzo ekstrawaganckie przedsięwzięcia, które niekoniecznie muszą zostać zrealizowane. Warto jednak pamiętać, że architektura na coraz większą skalę sięga po drewno.

Może nie będziemy mieszkali w lasach, ale za to nasze budynki będą bardziej drewniane

Wieżowce wykonane z drewna to nabierający znaczenia trend. Technologicznie możliwe jest stawianie takich konstrukcji.

 class="wp-image-1959074"
Architecture by White Arkitekter

W Szwecji niedawno otwarto 20-piętrowy drewniany wieżowiec. Jak widać, wysokość nie jest barierą, bo nawet konstrukcje z drewna mogą chwalić się coraz większymi rozmiarami.

REKLAMA

Po ten materiał powoli sięgamy też w Polsce. Na przykład budowany budynek edukacyjny Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie koło Gdyni składa się w 99 proc. z drewna.

zdjęcie główne: Ksenia Ragozina/shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA