REKLAMA

Nasza galaktyka to wielki tunel czasoprzestrzenny pozwalający na podróże na skróty?

Droga Mleczna, czyli galaktyka do której należy Ziemia, może być jednym, wielkim tunelem czasoprzestrzennym - twierdzą włoscy naukowcy. Co więcej, teoretycznie możliwe byłoby nawet podróżowanie w jego wnętrzu, bo obliczenia wskazują że jest on przenikalny.

30.12.2021 08.39
Droga Mleczna to wielki tunel czasoprzestrzenny?
REKLAMA

Pamiętacie tunel czasoprzestrzenny, przedstawiony w filmie Interstellar? Zwany również robaczą dziurą (wormhole), jest nie tylko tworem wyobraźni filmowców, ale i jedną z branych pod uwagę przez astrofizyków hipotetyczną właściwością czasoprzestrzeni.

REKLAMA

Most Einsteina-Rosena - nieprzenikalny tunel czasoprzestrzenny

Oficjalne nazywany jest mostem Einsteina-Rosena i jest rodzajem mostu łączącego dwa obszary jednego wszechświata, lub wręcz łączący dwa wszechświaty. Stąd podział mostów czasoprzestrzennych na wewnętrzne i zewnętrzne.

Nathan Rosen był amerykańskim fizykiem pochodzenia żydowskiego, który współpracował z Einsteinem w trakcie pobytu na Uniwersytecie w Princeton. Wspólnie ustalili matematyczne zasady istnienia tego typu tuneli czasoprzestrzennych, stąd ich nazwa pochodząca od nazwisk obu fizyków.

NathanRosen

Most Einsteina-Rosena w swojej klasycznej postaci był jednak tunelem nieprzenikalnym - to znaczy nie zakładał możliwości przesyłania materii, energii ani informacji poprzez tunel. Nas oczywiście najbardziej interesują tunele przenikalne, zwane również tunelami lorenzowskimi.

Co by było, gdybyśmy mogli budować tunele czasoprzestrzenne? Most Einsteina-Rosena

Jedną z podstaw obliczeniowych modelu takiego tunelu stworzyli 1988 roku Kip Thorne i Mike Morris.

Tak, to ten sam Kip Thorne, który był konsultantem naukowym filmu Christophera Nollana. To właśnie panowie Thorne i Morris wpadli na to jak zapobiec zapadnięciu się tunelu - który jest obiektem nietrwałym. W modelu Thorne-Morrisa czynnikiem stabilizacyjnym jest posiadająca ujemną energię materia egzotyczna - podobnie jak w filmie Interstellar.

Kip_Thorne_at_Caltech (1)

To wszystko to pobudzające wyobraźnię hipotezy. A jednak to, na co wpadli naukowcy z Międzynarodowej Szkoły Studiów Zaawansowanych w Trieście (SISSA), przekracza granicę wyobraźni. Według ich artykułu, opublikowanego w Annals Of Physics, tunelem czasoprzestrzennym może być... cała nasza galaktyka czyli Droga Mleczna.

LorentzianWormhole

Jak dodaje Salucci, teoretycznie możliwe byłoby nawet podróżowanie w tym tunelu, bo obliczenia wskazują że jest on przenikalny - nadaje się do nawigacji w jego wnętrzu. Oczywiście nie oznacza to, że Droga Mleczna na pewno jest tunelem czasoprzestrzennym - oznacza to jedynie, że jest to hipotetycznie możliwe.

Czy można to sprawdzić eksperymentalnie? Według astrofizyka, można by tego dokonać. Należało by w tym celu porównać naszą galaktykę z jakąś inną, najlepiej sąsiednią - na przykład z Obłokiem Magellana. Jednak na takie porównania jest o wiele za wcześnie - nie posiadamy takiej możliwości.

Hipoteza Salucciego i jego współpracowników z Triestu wpisuje się w długą listę hipotez mających na celu wyjaśnienie istnienia ciemnej materii w naszej galaktyce i poza nią. Być może ciemna materia okaże się... galaktycznym systemem transportowym?

Tunel czasoprzestrzenny zaproponowany przez Salucciego i jego i współpracowników łączy centrum Drogi Mlecznej z bardzo odległym miejscem naszej galaktyki
REKLAMA

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 23.01.2015 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA