REKLAMA

Możesz już testować Androida 12L. Tablety trochę bardziej upodobnią się do iPada

Google udostępnił Androida 12L w wersji testowej. To specjalna wersja systemu przeznaczona dla urządzeń z dużymi ekranami, czyli tabletów, rozkładanych smartfonów, a nawet komputerów. Tym razem nowości jest naprawdę sporo.

09.12.2021 16.21
android 12 aosp 0
REKLAMA

Niedawno informowaliśmy o tym, że Google odkłada w czasie produkcję swojego rozkładanego smartfona Pixel Fold. Google zrobił krok w tył, ponieważ uznał, że takie urządzenie nie będzie w stanie konkurować z liderem rynku, czyli Samsungiem i jego Galaxy Z Foldem 3.

REKLAMA

Osobiście spodziewałem się, że jest to zapowiedź szerszego wstrzymania prac, obejmującego również oprogramowanie. Okazało się jednak, że w kwestii oprogramowania Google nie zamierza odpuszczać, czego efektem jest Android 12L. To specjalna wersja systemu przygotowana z myślą o dużych urządzeniach, w tym rozkładanych smartfonach oraz tabletach.

Android 12L jest już dostępny do testowania.

Google właśnie udostępnił pierwszą betę systemu Android 12L. System w wersji Beta 1 jest dostępny publicznie i za darmo, ale - jak zwykle bywa w przypadku nowych wersji Androida - można go zainstalować tylko na wybranej puli urządzeń. Poza urządzeniami linii Pixel Androida 12L przetestujemy jeszcze na Lenovo P12 Pro.

System można też przetestować wirtualnie, za sprawą emulacji w Android Studio. Potrzebny jest Android Studio Chipmunk, a cały proces instalacji jest opisany na stronie Androida.

Android 12L czerpie z iPadOS, ale to dobrze.

Jedną z głównych nowości jest możliwość pracy na wielu oknach wyświetlonych jednocześnie. To rozwiązanie bardzo przypomina pomysł z iPadOS. Przy pracy na dwóch aplikacjach tworzy się wspólna przestrzeń robocza, a aplikacje zajmują wspólnie cały ekran. Możemy zmieniać proporcje ekranu zajmowane przez poszczególne apki, a domyślnie ekran jest dzielony w proporcji pół na pół.

To jednak nie koniec, bo pojawia się też wiele usprawnień wewnątrz pojedynczych okien aplikacji. Większość aplikacji Google’a wspiera teraz widok dwóch kolumn, co świetnie sprawdza się na rozkładanych smartfonach. W lewej części widzimy menu (np. listę maili), a w prawej treść.

REKLAMA

Android 12L ma też zmieniony panel powiadomień. W lewej części znajduje się menu szybkich ustawień i ew. player multimediów, a w prawej powiadomienia. Genialny zabieg, który powinien być rynkowym standardem.

Do tego dochodzą też wszystkie smaczki znane z podstawowego Androida 12, w tym m.in. dostosowywanie się motywów systemowych do koloru tapety. Więcej o nowościach w Androidzie 12 przeczytacie w osobnym tekście.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA