REKLAMA

Wenezuela wprowadza cyfrową walutę. To Digital Bolivar

Już niedługo mieszkańcy Wenezueli zyskają nowy środek płatniczy. Kraj wprowadza denominację oraz walutę Digital Bolivar, która ma uzupełnić tradycyjne, papierowe banknoty. Ten pęd ku nowoczesności ma jednak swoje drugie, mroczne dno.

02.10.2021 09.17
wenezuela digital bolivar
REKLAMA

Boliwariańska Republika Wenezueli wprowadza do obiegu Digital Bolivar, jako nowy środek płatniczy przeznaczony do dokonywania wewnątrzkrajowych płatności. Będzie funkcjonował równolegle do tradycyjnych banknotów. Fizyczna i cyfrowa waluta będą przy tym ze sobą ściśle związane: 100 Bolivarów w banknocie ma oznaczać dokładnie to samo, co cyfrowy odpowiednik.

REKLAMA

Czytaj też:

Obsługa kryptowalut najczęściej jest związana z koniecznością posiadania smartfonu i stosownej aplikacji. To by się nie sprawdziło w mającej poważne problemy ekonomiczne Wenezueli, gdzie nadal dość powszechne są tradycyjne telefony komórkowe. Digital Bolivar nie wymaga apki – obsługa płatności odbywa się przez tradycyjne SMS-y.

Digital Bolivar to cyfrowa waluta Wenezueli. Nie wymaga apki, ma pomóc fiskusowi.

Wenezuela raczej nie kojarzy się z cyfrową innowacją i przecieraniem szlaków w elektronicznej bankowości. Kraj ten regularnie pojawia się w mediach z związku z ogromnymi wewnętrznymi problemami, z jakimi się mierzy. W tym ekonomicznymi. Digital Bolivar ma być sposobem administracji publicznej na wyjście z koszmarnych długów.

Według przyjętego założenia, Digital Bolivar jest wszechdostępny i łatwy w obsłudze, więc w teorii powinien być chętnie wykorzystywany przez obywateli. A to z kolei ma pomóc wenezuelskiemu urzędowi skarbowemu na skuteczniejsze pobieranie podatków – wszak każda cyfrowa transakcja jest automatycznie i zawsze rejestrowana. Posługiwanie się tradycyjną gotówką lub handel barterowy już niekoniecznie.

Analogowa waluta również zmieniła nazwę na Digital Bolivar – mimo jej absolutnie nie cyfrowej formy. Według stałego niezmiennego kursu: jeden Digital Bolivar to 1 mln starych Bolivarów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA