REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Zakupy w piątek to problemów początek. Kto ogarnia w Polsce dostawy w sobotę?

Zamówiłeś potrzebny produkt w piątek i wiesz, że na przesyłkę poczekasz co najmniej do poniedziałku? Sprawdzamy, jakie szanse dają polskie sklepy internetowe i platformy handlowe na dostawę w sobotę.

20.10.2021
16:59
Dostawa w sobotę. Które sklepy w Polsce ją oferują?
REKLAMA

Choć od lat słyszymy, że rynek e-commerce zmierza w kierunku szybkich, niemal natychmiastowych dostaw, przykłady ze świata studzą entuzjazm. Weźmy choćby brytyjską odsłonę programu dostarczania przesyłek przez drony. Amazon chwalił się tym już w 2016 r. Pierwszą paczkę dostarczono wtedy w Cambridge, ale po 5 latach program raczej się zwija, niż rozwija. Lepiej działa to za oceanem, gdzie w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje program Amazon Same-Day Delivery.

REKLAMA

W Polsce takie próby są nadal w fazie testowej. Na przykład Allegro oferuje usługę X-press Couriers na terenie Warszawy i części stołecznej aglomeracji, w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Częstochowie i niektórych miastach aglomeracji śląskiej. 

Zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie wzrastać — zwłaszcza w przypadku sklepów spożywczych. W Niemczech z kolei popularność zyskuje Grovy — startup, który poprzeczkę zawiesił wyjątkowo wysoko, bo oferuję dostawę w ciągu 10 minut. Taki model dociera również do Polski. Przykładowo firma Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, rozszerzyła współpracę z Glovo i oferuje w kilku miastach dostawy w ciągu 15 minut. Trzeba jednak pamiętać, że błyskawiczna dostawa ze sklepów spożywczych oparta jest o zupełnie inny model biznesowy, a jej filarem w przypadku Biedronki jest Glovo, startup wyspecjalizowany przede wszystkim w dostawach jedzenia.

Czy zamawiając produkt w piątek, otrzymam dostawę w sobotę?

Znalezienie odpowiedzi na to proste z pozoru pytanie nie jest łatwe. Wchodzę do dowolnego polskiego sklepu internetowego, wybieram produkt, sprawdzam dostępność i czytam, że mogę wybrać dwie metody dostawy – kurierską i do punktu odbioru. Dostawa w sobotę? O tym ani słowa. Tak dzieje się w większości sklepów online w Polsce.

Powód jest prosty: w przypadku firm kurierskich weekend jest dodatkowo płatny, tymczasem w większości sklepów internetowych mamy do wyboru opcje standardowej dostawy.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w dużych sieciach elektromarketów. Niektóre z nich umożliwiają wybór dostawy w sobotę. Weźmy na przykład sieć RTV Euro AGD. Na internetowej stronie sklepu znajduje się opcja transportu w sobotę w przypadku przesyłki kurierskiej oraz do punktu odbioru.

Inną opcją jest odbiór osobisty w przypadku tych sklepów, które handlują nie tylko w internecie, ale mają sklepy stacjonarne. Taką możliwość ma wiele sklepów z elektroniką, choćby: x-kom, MediaMarkt, Komputronik, RTV Euro AGD, a z innych kategorii sieć Superpharm czy Empik.

Większość z powyższych firm oferuje także oczywiście standardową dostawę we współpracy z firmami kurierskimi, która realizowana jest od poniedziałku do piątku.

Jak wygląda sytuacja na platformach handlowych?

Kilka dni temu zadebiutowała polska wersja usługi Amazon Prime. Amerykański gigant wśród wielu benefitów (m.in. dostępu do usługi VOD Prime Video) oferuje też ekspresową dostawę. Za dostarczanie przesyłek odpowiadać ma Poczta Polska z jej kurierską odmianą — Poczteksem. Nieco nadszarpnięta reputacja narodowego operatora pocztowego powoduje, że zapowiedź Amazonu dotycząca wyboru partnera, przyjęta została dość chłodno. W sieci można spotkać komentarze przypominające typowe problemy: a to listonosz zostawia awizo, choć odbiorca jest dostępny pod adresem dostawy; a to towar trzeba odebrać w pralni, sklepie mięsnym czy innym punkcie niekoniecznie kojarzącym się z pocztą.

Sam Amazon nie precyzuje, czy istnieje możliwość odbioru przesyłki w sobotę. Na stronie pomocy Amazon Prime możemy jedynie przeczytać, że darmowa dostawa nastąpi „nawet następnego dnia”.

Z kolei Allegro, czyli największa w Polsce platforma handlowa, oferuje dostawy w sobotę. Od marca tego roku taka możliwość uwzględniana jest również w podawanym czasie dostawy na stronie produktu. To ważne, bo kupując produkt, zyskujemy informację, kiedy przesyłka do nas dotrze. 

Allegro tłumaczy, że sobotę w przewidywanym czasie dostawy zobaczymy w sytuacji pod trzema warunkami: gdy mamy aktywną usługę Allegro Smart!, w ofercie dostępna jest metoda Allegro Paczkomaty InPost, a produkt jest oznaczony logo programu Allegro Smart! Sobota pojawi się przy zamówieniach składanych w czwartek i piątek z przewidywaną datą dostawy do 2 dni. Informację o tym zobaczymy na liście ofert, konkretnej stronie oferty, w formularzu dostawy i wiadomości e-mail potwierdzającej zamówienie.

Zarówno Allegro, jak i sieć RTV Euro AGD wyróżniają się wskazaniem możliwości dostawy w sobotę. Najczęściej bowiem sklepy internetowe oferują standardową usługę kurierską, a na ich stronach przeczytamy o dostawie w dni robocze.

REKLAMA

Dlaczego koniecznie chcemy odbierać przesyłki w weekend?

Powodem bywa zwykła niecierpliwość, ale dotyczy to raczej wąskiej grupy klientów. Przede wszystkim oczekujemy szybkiej dostawy również w weekendy, bo sklepy internetowe i platformy handlowe stały się naszym pierwszym wyborem podczas zakupów. Korzystamy z internetu, bo nie tylko chcemy oszczędzić pieniądze, ale i czas. To dlatego sklepy internetowe będą oferować coraz korzystniejsze formy dostawy. Będą bowiem dążyć do tego, by doświadczenie zakupu nie różniło się od wizyty w sklepie stacjonarnym pod względem szybkości realizacji zamówienia. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA