REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft nie uczy się na błędach. Surface Go 3 będzie równie słaby, co poprzednia generacja

Surface Go to bez wątpienia jeden z najbardziej unikatowych produktów na rynku.

03.09.2021
16:04
Surface Go 3 będzie równie słaby, co poprzednia generacja
REKLAMA

Maleńki tablet z dołączoną klawiaturą, o fantastycznej jakości wykonania, z pełnoprawnym systemem operacyjnym Windows 10 nie powalał może wydajnością, ale już połączenie jego gabarytów i możliwości było urzekające. Niestety wszystko wskazuje na to, że Microsoft przy okazji premiery nowej generacji nie naprawi kardynalnego błędu poprzednika.

REKLAMA

Nie przesadzę mówiąc, że Surface Go 2 kompletnie mnie urzekł. To urządzenie przedziwne; stworzone raczej z myślą o byciu trzecim lub wręcz czwartym komputerze w rodzinie, z niewielkim, 10,5-calowym wyświetlaczem, ważące raptem pół kilograma (bez klawiatury). W sam raz do damskiej torebki lub niewielkiego miejskiego plecaka. Taki komputer, który można rozłożyć zawsze i wszędzie gdy zajdzie potrzeba pracy lub napisania dłuższego tekstu, ale który można również wykorzystać jako tablet do czytania czy przeglądania sieci. Jako że obsługuje piórko Surface Pen, Surface Go 2 jawi się też jako znakomite narzędzie do robienia notatek, co w połączeniu z dość niską ceną czyni go ciekawym wyborem dla uczniów i studentów.

Gabarytowo Surface Go jest tylko niewiele większy od klasycznego notatnika Moleskine (i o wiele od niego smuklejszy). A – umówmy się – ma od niego nieporównywalnie większe możliwości. Surface Go, zarówno pierwszej, jak i drugiej generacji, miał jednak krytyczną wadę – przeraźliwie kiepską wydajność, zwłaszcza w najtańszym wariancie.

Surface Go 2 obok notatnika Moleskine class="wp-image-1845595"
Surface Go 2 obok notatnika Moleskine

Niestety wszystko wskazuje na to, że ta cecha pozostanie z tabletem Microsoftu na dłużej.

Surface Go 3 dostanie nowy procesor. Nadal za słaby.

Serwis WinFuture właśnie opublikował specyfikację nowego tabletu, którego premiera ma mieć miejsce już 22 września. Wynika z niej, że o ile Surface Go 3 otrzyma nowe procesory, tak nadal będą to układy o bardzo niskiej wydajności.

Specyfikacja Surface Go 3 class="wp-image-1845592"
Specyfikacja Surface Go 3. Źródło: WinFuture

Najtańsza wersja ma być wyposażona w procesor Intel Pentium Gold 6500Y. Teoretycznie jest to układ o ponad połowę mocniejszy od zeszłorocznego Intel Pentium Gold 4425Y, jednak nadal mówimy o słabiusieńkim, dwurdzeniowym procesorze taktowanym z szybkością od 1,1 do 1,6 GHz. O ile sama wydajność procesora może być wystarczająca, tak informacje WinFuture sugerują, że będzie on wspierany przez raptem 4 GB RAM-u. Niestety w tabelce nie ma informacji, z jakiego nośnika danych skorzysta nowy tablet, ale jako że konstrukcja ma pozostać z grubsza bez zmian, spodziewam się 64 GB pamięci eMMC.

Taka specyfikacja sprzętowa w komputerze, który (w zestawie z niezbędną do jego obsługi klawiaturą) kosztuje 2400 zł, to zdecydowanie za mało. Zwłaszcza teraz, gdy tak ważna jest możliwość skorzystania z aplikacji do pracy i nauki zdalnej, a Surface Go 3 mógłby idealnie spisać się w roli komputera dla ucznia podstawówki. Niestety, przy tak słabej specyfikacji korzystanie z MS Teams przy jednoczesnej próbie robienia czegokolwiek innego może skutkować wyłącznie powolnym, niesatysfakcjonującym działaniem.

Surface Go 2 class="wp-image-1845601"
Surface Go 2

Dodajmy do tego, że układy wymienione w powyższej specyfikacji technicznej nadal nie są demonami wydajności energetycznej, więc Surface Go 3 prawdopodobnie wciąż będzie oferował niesatysfakcjonujący czas pracy na jednym ładowaniu. O tym jednak przekonamy się dopiero w czasie testów.

Surface Go 3 nadal nie dogoni iPada.

Jeśli powyższe doniesienia się potwierdzą, to Surface Go 3 kolejny raz nie będzie miał cienia szans w starciu z iPadem. Najtańszy tablet Apple’a w połączeniu z opcjonalną klawiaturą Logitecha kosztuje mniej od Surface Go 3, a oferuje nieporównywalnie wyższą wydajność i dłuższy czas pracy. To samo można powiedzieć o droższym wariancie Surface Go zestawionym obok iPada Air – ten drugi jest o wiele bardziej korzystną propozycją, tym bardziej, że iPadOS w obecnej postaci jest bliższy pełnoprawnemu, desktopowemu systemowi operacyjnemu niż kiedykolwiek wszędzie.

REKLAMA

Mam więc nadzieję, że Microsoftowi udało się jednak wycisnąć nieco więcej z tego malutkiego formatu urządzenia. W innym wypadku potencjalną recenzję Surface Go 3 będę mógł zamknąć tymi samymi słowami, co Surface Go 2:

Moje doświadczenie z Surface Go 2 mogę przyrównać do obcowania z pluszowym króliczkiem. Jest malutki, słodziutki, przyjemny w dotyku i twarz mi się uśmiecha jak go widzę. Tyle że mam prawie 30 lat, więc nie bardzo wiem, do czego na dłuższą metę mógłbym potrzebować pluszowego króliczka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA