REKLAMA

Pamiętacie jeszcze czerń Vantablack? Poznajcie jej przeciwieństwo

W Księdze Rekordów Guinessa pojawił się nowy wpis. Naukowcy z Uniwersytetu Purdue opracowali najbielszą farbę w historii. Wbrew pozorom wcale nie zrobili tego dla rekordu. Farba ma jedną, bardzo cenną cechę.

17.09.2021 16.42
biel
REKLAMA

Białe powierzchnie odbijają maksymalnie dużo światła słonecznego z powrotem do atmosfery. Tak robią lodowce, tak też będzie robił śnieg, kiedy w rosyjskiej tajdze pojawią się znowu mamuty włochate. Im więcej światła wraca w przestrzeń kosmiczną, tym chłodniej robi się na Ziemi. W sytuacji kiedy ludzkość całkowicie nieudolnie i niechętnie walczy ze zmianami klimatu, super biała farba może zrobić wiele dobrego.

REKLAMA

Co więcej, twórcy nowej farby przekonują, że pokryty nią budynek tak skutecznie będzie odbijał promieniowanie słoneczne, że wewnątrz budynku system klimatyzacji będzie zbędny. Taki zresztą był cel zapoczątkowanego siedem lat temu projektu - odkrycie materiału odbijającego możliwie dużo promieniowania słonecznego. Nie dość, ze same budynki będą odbijały nadmiar światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, to jeszcze ten fakt pozwoli znacząco ograniczyć zużycie energii elektrycznej, dotychczas potrzebnej do klimatyzowania budynków.

Zespół przedstawił swoją farbę odbijającą aż 98,1 proc. światła słonecznego już w kwietniu. Teraz trafiła ona do najnowszej edycji Księgi Rekordów Guinessa. Za niezwykle białą barwę farby odpowiada siarczan baru, którym typowo pokrywa się papier fotograficzny. Choć naukowcy przekonani są, że teoretycznie nie osiągnęli jeszcze wszystkiego i mogliby podnieść proc. odbijanego światła, to w efekcie farby takiej nie dałoby się wprowadzić na rynek.

REKLAMA

Tam, gdzie jest super biel, tam musi być super czerń!

To niemalże przeciwieństwo Vantablack, farby tak czarnej, pochłaniającej tak dużo światła, że na obiektach nią pokrytych nie widać żadnych konturów i przeciętny obserwator niezależnie od warunków, widzi jedynie płaską, dwuwymiarową powierzchnię koloru czarnego. Naukowcy przekonują, że Vantablack pochłania aż 99,965 proc. padającego na nią światła widzialnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA