REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Nagle wróble runęły z nieba. Setki ptaków otruł człowiek

Populacja wróbli na całym świecie ma się coraz gorzej, także w Polsce. Niestety, trudno liczyć na poprawę, skoro kolejne efekty działalności człowieka niekorzystnie wpływają na ten gatunek. Można było się o tym przekonać na Bali.

14.09.2021
9:59
wróble
REKLAMA

Nagle naprawdę spora grupa ptaków spadła z nieba, lądując na cmentarzu. Pobojowisko uwiecznił jeden z użytkowników Instagrama, a jego filmik stał się hitem sieci, o czym pisze Noizz. Popularność materiału nie dziwi, bo scena jest przejmująca – część wróbli leży martwa, część próbuje otrząsnąć się po wypadku.

REKLAMA

Co spowodowało pogrom? Jak udało się ustalić naukowcom, wszystkiemu winne są pestycydy stosowane przez rolników w okolicy. Wróble szukając pożywienia musiały „nadziać” się na rośliny spryskane szkodliwymi substancjami.

Historia z Bali jest przejmująca, bo na nagraniu widzimy setki ptaków cierpiących z powodu działalności człowieka. Zwykle jednak wróble umierają po cichu – w tym także w Polsce.

Populacja wróbli w Polsce od lat maleje

Z danych ornitologów z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z 2019 roku wynika, że w ciągu 30 lat z samej tylko Warszawy zniknęła 1/3 wróbli.

Powodów takiego stanu rzeczy jest niestety mnóstwo. W mieście wróble nie mają gdzie budować gniazd, a te istniejące są niszczone, co wykazał raport NIK:

Większość spółdzielni nie przestrzegała przepisów ochrony środowiska w zakresie zapewnienia dobrostanu ptaków objętych ochroną gatunkową, gniazdujących na elewacjach modernizowanych budynków. Przed rozpoczęciem robót nie przeprowadzono inwentaryzacji przyrodniczej pod kątem występowania gatunków chronionych, nie występowano o zezwolenia regionalnych dyrektorów ochrony środowiska na odstępstwa od zakazów w stosunku do tych gatunków ptaków oraz nie wykonywano działań kompensacyjnych w związku z likwidacją miejsc ich gniazdowania.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wskazuje, że trudno podać jeden konkretny powód, przez którego spada liczba wróbli występujących w Polsce. Jest ich wiele, a swoje również dokłada rolnictwo. To właśnie przez stosowanie toksycznych substancji, które znajdują się na powierzchni ziemi, malutkie ptaki cierpią.

Jak pomóc wróblom?

REKLAMA

Każdy może zrobić niewielką budkę, w której wróble znajdą schronienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to zwierzęta z natury nieufne i płochliwe, więc taka skrzynka (jak podaje OTOP, jej wymiary to: dno 13 x 13 cm, głębokość 20 cm, średnica otworu 4 cm) nie powinna znajdować się np. blisko okna. Co równie ważne, schronienie musi wisieć na budynku, a nie na drzewie, bo takich domków wróble nie lubią. W końcu mogą stać się łatwym celem dla innych drapieżników.

Można też zostawiać ptakom pożywienie. Wróble żywią się przede wszystkim nasionami roślin czy ziarnami zbóż.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA