1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft OneDrive - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Lokowanie produktu: Morele.net

Przechowywanie danych tylko i wyłącznie na dysku twardym komputera to już przeszłość. W razie awarii sprzętu wszystkie pliki mogą zostać utracone, a ich odzyskanie nie zawsze okazuje się możliwe. Nie dziwi więc fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się „chmury”, dzięki którym korzystanie z prywatnych lub firmowych zasobów danych staje się zdecydowanie łatwiejsze. Jednym z najbardziej znanych tego typu narzędzi na rynku IT jest usługa Microsoft OneDrive. Jak działa i co warto o niej wiedzieć?

30.09.2021
12:57
OneDrive to nic innego jak rodzaj wirtualnego dysku internetowego, który jest powiązany z kontem Microsoft. Co to oznacza w praktyce?

Czym jest OneDrive?

OneDrive to nic innego jak rodzaj wirtualnego dysku internetowego, który jest powiązany z kontem Microsoft. Co to oznacza w praktyce? Jest dostępny dla wszystkich użytkowników oprogramowania Windows (oczywiście tylko jego legalnej wersji). Za pośrednictwem OneDrive możemy zarówno przesyłać, jak i przechowywać pliki w formie cyfrowej, a także wprowadzać w nich zmiany i to bez konieczności pracy z dodatkowym oprogramowaniem.

Microsoft OneDrive – jak działa?

Działanie OneDrive od Microsoftu opiera się na synchronizacji danych między nośnikiem fizycznym a chmurą. Narzędzie automatycznie tworzy kopię plików zapisanych na dysku twardym komputera lub innego urządzenia z zainstalowanym Windowsem. Co ciekawe, każdy użytkownik może wybrać obszar objęty synchronizacją, czyli np. tylko wybrane foldery, które mają znaleźć się na dysku internetowym. Modyfikacje dokonywane na dysku twardym zapisują się również w OneDrive i analogiczne, modyfikacje dokonane w chmurze za pośrednictwem innego urządzenia skonfigurowanego z usługą od Microsoft zostają zaimplementowane również w oryginalnych odpowiednikach przechowywanych na dysku twardym laptopa czy tableta. Pozostaje jednak pytanie, czy z OneDrive można korzystać będąc w trybie offline? Okazuje się, że tak. Wszystkie zmiany, których dokonaliśmy na swoim komputerze bez dostępu do Internetu, zostają wprowadzone również na chmurze, ale dopiero po połączeniu się z siecią. Więcej o funkcjonalnościach OneDrive i innych narzędziach od Microsoft można przeczytać na scroll.morele.net.

Usługa Microsoft ObeDrive – płatna czy darmowa?

Microsoft, jak na lidera swojej branży przystało, oferuje swoje usługi zarówno bezpłatnie, jak i w ramach abonamentu. Korzystanie z OneDrive bez dodatkowych opłat jest jak najbardziej możliwe, ale trzeba być świadomym pewnych ograniczeń. Dotyczą one przede wszystkim pojemności bezpłatnego magazynu w chmurze – wersja OneDrive Basic 5GB jest wystarczają tylko dla osób, które niezbyt często używają wirtualnych dysków. Użytkownicy prywatni mogą wykupić sobie np. pakiet OneDrive Standalone 100 GB, który kosztuje 7,99zł za miesiąc. Microsoft wychodzi jednak naprzeciw potrzebom małych i średnich firm, oferując pakiety OneDrive dla Firm – pierwsza wersja to możliwość korzystania z 1TB przestrzeni dyskowej miesięcznie, a druga – bez ograniczeń (brak limitu obowiązuje do objętości 25 TB).

Artykuł powstał przy współpracy z scroll.morele.net.

Lokowanie produktu: Morele.net
Najnowsze