Wybór komputera dla dziecka nie jest taki trudny. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę

Lokowanie produktu: Microsoft

Dzieci w wieku szkolnym coraz częściej używają komputerów osobistych. Duży wpływ miała na to zdalna nauka - w 2020 roku okazało się, że znakomitą większość czasu dzieciaki spędziły przykute do ekranów. Jakość i szybkość sprzętu stojącego w dziecięcym pokoju stała się bardzo ważna.

27.09.2021 07.57
Wybór komputera dla dziecka nie jest taki trudny. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę

Rodzice uczniów podstawówek stanęli przed dylematem - jaki komputer zakupić. Odpowiedź na to pytanie jest prosta, jeśli znamy nasze potrzeby.

Co jest istotne w komputerze dla dziecka?

Dziecko w wieku szkolnym nie powinno frustrować się niedociągnięciami technologii. Komputer dla niego powinien być wydajny i szybki. Uruchomienie aplikacji niezbędnych do nauki zdalnej takich jak Microsoft Teams nie powinno przysparzać kłopotu maszynie. Dodatkowo, w trakcie telelekcji, obraz z kamery powinien być odpowiedniej rozdzielczości A co po lekcjach? Wykonanie zadania domowego powinno być ułatwione przez szybkie uruchamianie narzędzi z Microsoft Office, takich jak Word czy PowerPoint - które wraz innymi przydatnymi funkcjami – takimi jak Redaktor Microsoft, Projektant czy Matematyka w OneNote są dostępne w ramach subskrypcji Microsoft 365.

Istotny jest również ekran odpowiedniej jakości, rozdzielczości oraz rozmiarów. Nie chcemy, aby dziecko psuło sobie wzrok, korzystając ze słabego wyświetlacza. Dodajmy do tego również klawiaturę dobrej jakości oraz baterię, pozwalającą na pracę z dala od gniazdka.

 class="wp-image-1850974"

Mimo, że dzieci w podstawówce nie muszą przynosić laptopów do szkoły, na pewno zachodzi konieczność przenoszenia komputera. Dobrze, aby nie miał zbyt dużej masy, bo plecy naszych pociech i tak są przeciążone ogromnymi plecakami z książkami.

Sercem komputera jest procesor. W wybranych przez nas komputerach jest to zawsze Intel Core – ze względu na wysoką kompatybilność, dobrą wydajność i energooszczędność.

Pamięć RAM jest szczególnie newralgicznym elementem komputera z Windows. Aplikacje stają się coraz bardziej zasobożerne - dość spojrzeć, ile miejsca w pamięci zajmuje choćby Google Chrome. Nie polecałbym tu komputera z 4GB RAM. Osiem gigabajtów wydaje się zaś być rozsądnym kompromisem, który umożliwi wygodne uruchamianie kilku programów równocześnie.

Kolejnym ważnym elementem nowoczesnego, wydajnego i wielozadaniowego komputera, jest dysk SSD (ang. Solid State Drive). Dyski HDD, choć tańsze, nie wystarczają nowoczesnym wymagającym systemom i aplikacjom, i frustrują użytkownika długim uruchamianiem. Każdy, kto zauważył, jak szybko uruchamia się komputer z SSD, nigdy już nie będzie chciał powrócić do starej technologii HDD.

Po lekcjach

Nie sposób wyobrazić sobie, aby współczesny dzieciak zakończył kontakt z komputerem tylko dlatego, że skończyły się lekcje. Zakupiony dla dziecka komputer powinien też sprawdzać się w prywatnych zastosowaniach. Wieczorna partyjka z kolegami w grę sieciową? Nic nie powinno "przycinać" a rozmowa z innymi graczami za pomocą mikrofonu nie powinna sprawiać problemu.

System Windows z darmową aktualizacją do Windows 11

Nie oszukujmy się, system Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów osobistych w Polsce. Każdy uczeń, ale i nauczyciel, zakłada że właśnie taki komputer posiadamy w domu. Do tego systemu też dostosowane są lekcje informatyki i podręczniki. Warto więc, aby zakupiony laptop był wyposażony właśnie w preinstalowany system operacyjny Microsoft Windows.

Windows 10 jest również wydajnym i bezpiecznym systemem. Skończyły się czasy obowiązkowej instalacji pakietu antywirusowego. Zabezpieczenia wbudowane w system, w postaci programu Windows Defender, całkowicie wystarczą do ochrony naszego zakupu przed wirusami i trojanami.

Przeżywamy w tym roku zmianę generacji systemu Windows. W grę więc wchodzi jeszcze jeden aspekt - fakt, aby komputer był nowoczesny i na tyle wydajny, aby było możliwe bezpłatne uaktualnienie go do systemu Windows 11 po jego udostępnieniu.

Microsoft 365

Zakup pakietu biurowego, zawierającego Outlook, Excela, Teams, PowerPoint, Word i kilka innych narzędzi, może być dużym wydatkiem. Warto pamiętać o tym, że dostępna jest subskrypcja Microsoft 365. Jej zalety to nie tylko atrakcyjna cena i wymieniony pakiet aplikacji biurowych, ale i cały szereg aplikacji i funkcji ułatwiających codzienne życie. Jedną z nich, jest aż 1TB (terabajt!) miejsca w chmurze OneDrive do wygodnego i bezpiecznego przechowywania oraz udostępniania plików.

Co jest mniej istotne przy wybieraniu komputera dla dziecka?

Warto zadać sobie pytanie, jakie aspekty komputera dla dziecka są mniej istotne. Mniej istotne na pewno jest duży dysk - ze względu na to, że większość danych dziś trzymamy w chmurze. Nie potrzebujemy również ogromnego ekranu - zwiększa on zużycie energii i masę urządzenia. Gdy istnieje potrzeba pokazania czegoś na większym ekranie, możemy zawsze podłączyć komputer do zewnętrznego monitora. Podobnie moim zdaniem w komputerze dla dziecka nie potrzebujemy dedykowanej karty graficznej. Zintegrowana karta odpowiedniej jakości wystarczy do codziennych zastosowań i większości gier - nie będzie jednak zużywać tyle energii i generować ciepła jak dedykowana karta GPU.

Co wybrać na zakup dla dziecka z oferty Media Expert?

Zbliża się początek roku szkolnego. To okazja do wymiany komputera dziecka na nowy - bądź zakupienia mu pierwszego urządzenia. Wybrałem z oferty sklepu Media Expert następujące urządzenia, doskonale spełniające nasze założenia.

ASUS VivoBook A512JA

Komputer ASUS VivoBook A512JA z preinstalowanym systemem Windows 10 wyposażony jest w ekran FullHD o przekątnej 15,6 cala, a mocy dostarcza mu procesor Intel i5. Nie ma tu kompromisów - twardym dyskiem tego komputera jest SSD o pojemności aż 512 GB, a pamięci jest aż 16GB. Matowa matryca pozwala pracować nawet z ekranem zwróconym do okna. Minimalistyczny i estetyczny wygląd komputera na pewno spowoduje, że będzie on dobrze wyglądał zarówno w pokoju dziecka jak i w salonie.

 class="wp-image-1850959"

Komputer zawiera preinstalowany system operacyjny Windows 10 z możliwością jego bezpłatnej aktualizacji do nowego systemu Windows 11, który zostanie udostępniony już wkrótce. Cena komputera w Media Expert to 3199 zł.

HP 15-dw3002nw

Drugim komputerem, jaki wybrałem z oferty Media Expert jest komputer renomowanej firmy Hewlett Packard. Posiada on również ekran FullHD o przekątnej 15,6 cala, jednak pamięci RAM jest 8 GB, a procesor to nieco słabszy Intel i3. Dysk również jest mniejszy - wbudowane SSD ma bowiem 256 GB. Te różnice odbijamy jednak sobie na cenie - ponieważ jest ona aż o 1000 zł niższa od prezentowanego powyżej komputera ASUS. Komputer zawiera preinstalowany system operacyjny Windows 10 z możliwością jego bezpłatnej aktualizacji do nowego systemu Windows 11, który zostanie udostępniony już wkrótce.

 class="wp-image-1850968"

Z wyglądu komputer osobiście bardziej mi się podoba - jednak gust to rzecz osobista.  

HP Pavilion 15-eg0033nw

Pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy dwoma powyższymi komputerami jest Laptop HP Pavillion, którego cena uplasowała się pośrodku: 2699 zł. Mamy tutaj dobry procesor: Intel i5 oraz 512 GB dysku SSD. Pamięć RAM to już jednak 8 GB - producent musiał jakoś uciąć cenę.

 class="wp-image-1850971"

Monitor HP Pavillion nie różni się od wyżej proponowanych zestawów - ma tyle samo przekątnej (15,6 cali) i rozdzielczość FullHD.

Komputer zawiera preinstalowany system operacyjny Windows 10 z możliwością jego bezpłatnej aktualizacji do nowego systemu Windows 11, który zostanie udostępniony już wkrótce.

Lokowanie produktu: Microsoft
Najnowsze