REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Bezpieczeństwo

Stacje do podsłuchiwania ludzi są w całej Polsce. Władze nawet nie muszą pytać o zgodę

Na jaw wychodzi coraz więcej faktów dotyczących inwigilacji obywateli przez polskie służby, a Pegasus ma koleżankę. Stacje do podsłuchiwania rozmów o nazwie ELKA rozlokowane są na terenie całego kraju.

22.07.2021
13:15
ELK ELKA Pegasus inwigilacja podsluchy
REKLAMA

Rządy uwielbiają nowe technologie, bo dały im one możliwość inwigilowania obywateli na szeroką skalę. Politycy w dodatku często nie widzą powodu, by podsłuchiwać ludzi z poszanowaniem litery prawa i w sposób transparentny, a my ze zdumieniem odkrywamy fakty dotyczące wykorzystania systemów takich jak niesławny izraelski Pegasus, który pomógł zatrzymać Sławomira Nowaka w 2020 r.

REKLAMA

Jak z kolei podaje dziś Gazeta Wyborcza, za rządów Prawa i Sprawiedliwości po 2015 r. polska policja i nasze służby specjalne zaczęły zamawiać na masową skalę stacje do podsłuchiwania rozmów telefonicznych. Wcześniej ledwie trzy takie urządzenia miała Służba Wywiadu Wojskowego, która w 2012 r. kupiła je z myślą o wykorzystaniu na naszej wschodniej granicy.

ELKA, czyli inaczej Jaskółka

Urządzenia wykorzystywane do podsłuchiwania rozmów obywateli nazywane są ELKA-mi lub Jaskółkami i również pochodzą z Izraela, a ich dostawcą jest IAI (Israel Aerospace SWW Industries) z grupy ELTA Systems. Zrzesza ona specjalistów od radarów, komunikacji elektronicznej itp. Jej urządzenia do monitoringu ruchu telefonicznego oznaczane właśnie mianem ELK.

Zasada działania systemu nazywanego ELKĄ opiera się na podpięciu urządzenia do stacji bazowej operatora telefonii komórkowej i przechwytywania rozmów prowadzonych za jej pośrednictwem. Co przy tym istotne, korzystanie z niej nie wymaga współpracy z operatorem telefonii komórkowej — służby potrafią korzystać z tych urządzeń na własną rękę.

W przypadku tradycyjnych podsłuchów zgodę na inwigilację musi wydać sąd, a operatorzy są o planowanej akcji informowani i muszą współpracować ze służbami.

Co przy tym ciekawe, materiały zebrane przy użyciu stacjonarnych i mobilnych systemów ELK nie mogą być potem użyte jako dowody w sądzie ze względu na to, że osoby, które ich używają, omijają oficjalne procedury. Nic nie stoi jednak dziś na przeszkodzie, by służby użyły tych maszyn do sprawdzenia swoich podejrzeń, a dopiero potem wystąpiły o zgodę na oficjalny podsłuch.

ELK montuje się zwykle na stacjach bazowych w okolicy miejsc, którymi służby się zainteresowały. Agenci mogą potem podsłuchiwać wszystkie osoby przebywające w okolicy bez żadnego nakazu — w tym zwykłych obywateli, którzy nigdy się nie dowiedzą o tym, że ich rozmowy wcale nie były prywatne. A co z modelami mobilnymi, które można zaparkować np. na granicy?

Wyborcza podaje też wymagania, jakie musiały spełniać urządzenia tego typu zamówione w 2012 r. przez Służbę Wywiadu Wojskowego:

REKLAMA
 • równoczesne monitorowanie ruchu telefonicznego na co najmniej 64 różnych częstotliwościach;
 • równoczesne przechwytywanie co najmniej 16 połączeń dwustronnych;
 • przechwytywanie informacji SMS z uwzględnieniem znaków narodowych występujących w standardzie GSM;
 • bezpośredni odsłuch online;
 • nagrywanie rozmów do późniejszego odsłuchu;
 • rozkodowanie zaszyfrowanych połączeń;
 • wyszukiwanie słów kluczowych w wiadomościach SMS;
 • identyfikacja głosu;
 • określanie położenia rozmówcy;
 • identyfikacja urządzeń telefonicznych na podstawie m.in. numeru IMEI (identyfikator przypisany do każdego telefonu, widoczny nawet po zmianie karty w telefonie):
 • możliwość sterowania z wynośnego stanowiska (model „walizkowy” albo stacja ukryta w samochodzie);
 • możliwość szybkiego wyjęcia i zabrania nośników ze zgromadzonymi informacjami lub w ostateczności natychmiastowe i trwałe wykasowanie ich zawartości.

Oprócz tego autorzy materiału o inwigilacji Polaków dodają, że ELKA powinna być wyposażona w „trzy komplety łatwych do zakamuflowania anten” oraz obudowę bez oznaczeń i opisów na wypadek wpadki. Nie mamy też informacji na temat tego, iloma tego typu sprzętami dysponuje policja, ani ile z nich jest aktywnie wykorzystywanych w danym momencie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA