REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Firma miliardera po raz pierwszy wysyła ludzi w kosmos. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Już za kilkadziesiąt godzin w przestrzeń kosmiczną poleci czwórka turystów. Wśród nich nie ma żadnego pilota, ani inżyniera. Cały lot będzie realizowany całkowicie automatycznie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym przedsięwzięciu.

19.07.2021
11:51
blue origin
REKLAMA

Za wszystkim stoi oczywiście Jeff Bezos - jeden z najbogatszych ludzi świata.

REKLAMA

Czym jest Blue Origin?

 class="wp-image-1789408"

Firma kosmiczna założona w 2000 r. przez Jeffa Bezosa, właściciela internetowej księgarni Amazon.com. Jeszcze w 2021 r. firma planuje rozpocząć realizację turystycznych lotów suborbitalnych. W najbliższych latach firma planuje przetestować także rakietę orbitalną, która pozwoli jej myśleć o pierwotnym celu firmy: tworzeniu załogowych stacji orbitalnych.

Gdzie i kiedy odbędzie się lot?

W niedzielę inżynierowie dali zielone światło na realizację lotu. Prognoza pogody wskazuje, że ryzyko odwołania lotu z powodu pogody jest marginalne. W związku z tym lot zaplanowany jest na godzinę 15:00 polskiego czasu we wtorek 20 lipca 2021 r.

 class="wp-image-1789414"

Rakieta z kapsułą załogową stoją już gotowe do lotu w Launch Site One, odludnym, pustynnym rejonie Teksasu oddalonym 40 km od najbliższej miejscowości Van Horn.

Gdzie oglądać lot Blue Origin?

Relacja z lotu rozpocznie się o godzinie 13:30 polskiego czasu na stronie BlueOrigin.com.

Kto leci w kosmos?

Jeff Bezos - (57 lat) miliarder i aktualnie najbogatszy człowiek na świecie. Założyciel internetowej księgarni Amazon.com (1994) oraz Blue Origin (2000). Jego majątek szacowany jest obecnie na 200 mld dol.

Mark Bezos - (51 lat) brat Jeffa Bezosa, prezes Fundacji Rodziny Bezosów i strażak

wally funk class="wp-image-1789429"

Wally Funk - (82 lata) uczestniczka programu Mercury 13, która ze względu na swoją płeć nigdy w kosmos nie poleciała mimo wyników lepszych od wszystkich uczestników programu Mercury 7, którzy w kosmos polecieli. Pierwszą lekcję latania Wally Funk odbyła w wieku dziewięciu lat. Przez wiele lat była instruktorką latania w licznych szkołach latania oraz zajmowała się bezpieczeństwem w lotnictwie. Gdy osiągnie granicę kosmosu, stanie się najstarszą osobą, jaka kiedykolwiek znalazła się w przestrzeni kosmicznej.

 class="wp-image-1786387"

Oliver Daemen - (18 lat) pierwszy turysta, który poleci z Blue Origin w przestrzeń kosmiczną. Posiadacz licencji pilota samolotowego (PPL), student fizyki. Bilet na lot został zakupiony przez jego ojca, prezesa funduszu inwestycyjnego. Gdy osiągnie granicę kosmosu, zostanie najmłodszym astronautą w historii.

Czym polecą w kosmos?

Osiemnastometrowa rakieta New Shepard z silnikiem napędzanym ciekłym tlenem i ciekłym wodorem podczas lotu osiągnie prędkość trzykrotnie większą od prędkości dźwięku, po czym powróci na lądowisko znajdujące się nieopodal miejsca startu.

 class="wp-image-1789435"

Na szczycie rakiety znajduje się kabina pasażerska wyposażona w sześć foteli i potężne okna, które pozwolą załodze obserwować oddalającą się od nich powierzchnię Ziemi, a następnie obserwować krzywiznę Ziemi i czerń przestrzeni kosmicznej.

 class="wp-image-1789444"

Rakieta New Shepard jak dotąd wykonała 15 lotów. Warto jednak pamiętać, że czwórka jutrzejszych turystów będzie stanowiła pierwszy lot załogowy rakiety i kapsuły. Podczas wcześniejszych lotów testowych na pokładzie nie było żadnego pilota czy żadnego inżyniera.

Jak będzie wyglądał lot?

15:00 rakieta New Shepard startuje z kapsułą załogową na szczycie
15:03 na wysokości ok. 75 km kapsuła załogowa odłącza się od rakiety i kontynuuje wznoszenie. Rakieta rozpoczyna powrót na lądowisko
15:05 załoga korzysta z trzech minut mikrograwitacji w okolicach apogeum trajektorii lotu na wysokości ok. 106 km, po czym zaczyna opadać na trzech spadochronach w kierunku Ziemi
15:07 rakieta New Shepard ląduje na przygotowanym do tego lądowisku
15:11 kapsuła załogowa miękko ląduje na Ziemi z czwórką nowych astronautów

Dalsze plany Blue Origin?

Firma planuje jeszcze dwa loty załogowe w 2021 r. i wiele więcej w 2022 r. Sprzedaż biletów na lot rozpocznie się po jutrzejszym lądowaniu. Cena jak na razie pozostaje nieznana.

REKLAMA

W 2022 r. firma planuje przetestowanie rakiety orbitalnej New Glenn, która miałaby wkrótce dostarczać ładunki na orbitę okołoziemską, a z czasem także astronautów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA