REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Projektant wymyślił trzecie oko. Gadżet pomoże uniknąć przeszkody, gdy wpatrujesz się w smartfona

Południowokoreański projektant  Paeng Min-Wook zaprezentował projekt tzw. Trzeciego oka. Gadżet ma pomóc tym z nas, którzy uzależnieni od smartfonów nie są w stanie już patrzeć przed siebie.

07.06.2021
8:23
Projektant wymyślił trzecie oko. Gadżet pomoże uniknąć przeszkody, gdy wpatrujesz się w smartfona
REKLAMA

Na ulicach coraz częściej można zobaczyć hordy smartfonowych zombie. Zamiast patrzeć przed siebie, wzrok mają utkwiony w telefony. Cały swój świat upychają w tym czasie wewnątrz gadżetu z kilkucalowym ekranem. Problem jest tak duży, że wprowadzono właśnie w Polsce nowe przepisy zabraniające używania smartfonów na przejściach dla pieszych.

REKLAMA

Paeng Min-Wook z Korei Południowej zaprezentował koncept, który w pierwszej chwili wywołuje śmiech, a kilka sekund później uświadamia nam, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów, i jak bardzo wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Spójrzcie:

Pora powiedzieć to głośno: jesteśmy uzależnieni od smartfonów

Projektant wymyślił gadżet mający formę kuli, którą przyczepiamy na czole. Ma ona naśladować gałkę oczną.

Wszyscy jesteśmy uzależnieni od smartfonów. Wpatrujemy się w nie bez przerwy: jedząc śniadanie, przez pójściem spać, nawet gdy idziemy. Zostaliśmy smartfonowymi zombie.

- słyszymy w filmie.

Odpowiedzią ma być Trzecie oko - gadżet, który otwiera się i zamyka w zależności od kąta nachylenie głowy. Gdy zatem pochylamy głowę, patrząc w ekran, oko się otwiera, gdy ją podnosimy, zamyka. W przypadku natrafienia na przeszkodę, oko zadziała jak czujnik parkowania w samochodzie - sygnałem dźwiękowym poinformuje nas przed kontaktem ze ścianą.

Twórca trzeciego oka jest doktorantem na Royal College of Art. Swój pomysł testował na ulicach Seulu. Oczywiście celem projektu nie jest wprowadzenie urządzenia do masowej produkcji. Wystarczy rzut oka, by zobaczyć, że to raczej rodzaj performance'u, który ma uświadamiać problem. Nieco absurdalna forma gadżetu ma działać na nas jak kubeł zimnej wody.

Jakie są objawy uzależnienia od smartfona?

Na stronie Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich wymieniane są następujące objawy:

REKLAMA

- nierozstawanie się z telefonem, nerwowa i chorobliwa potrzeba trzymania aparatu telefonicznego w pobliżu siebie,
- przywiązywanie wyjątkowej roli do telefonu komórkowego – jego wygląd, ilość aplikacji staje się wyznacznikiem pozycji społecznej,
- nerwowość lub nadpobudliwość w sytuacjach, kiedy nie masz telefonu przy sobie,
- trudność z wyłączeniem telefonu w sytuacjach, które tego wymagają,
-niepokój odczuwany w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości lub utrudnione jest skorzystanie z telefonu (np. na zebraniu, koncercie, w kościele, obiad rodzinny).

Oprócz tego wymienia się natychmiastowe sprawdzanie powiadomień, i odbieranie wiadomości i potrzeba kontaktowania się z innymi przez telefon przy jednoczesnym unikaniu kontaktu bezpośredniego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA