REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Były antysmogowe chodniki i budynki. Pierwsze miasto w Polsce z torami, które jedzą smog

Częstochowa przebudowuje torowisko tak, aby tory mogły brać aktywny udział w oczyszczaniu powietrza. Nie ma jeszcze w Polsce miasta, które zdecydowałoby się na podobny krok.

09.06.2021
11:09
smog
REKLAMA

Specjalna technologia zostanie wykorzystana na ponad 1030 metrach torowiska. Jej działanie oparte jest na wykorzystaniu betonu katalitycznego.

REKLAMA

Głównym elementem działania biocementu jest tlenek tytanu

- Tlenki azotu są przez niego wychwytywane i zamieniane pod wpływem światła w jony azotanu. Następnie, pod wpływem reakcji z wodorotlenkami wapnia, które znajdują się na powierzchni płyty prefabrykowanej, dochodzi do zamiany w sole, które są bezpieczne, a następnie pod wpływem deszczu, wszystko to spływa do kanalizacji - wyjaśnia Andrzej Bywalec, przedstawiciel firmy Contrail, której udało się wprowadzić na rynek innowacyjny produkt.

Tory pochłaniające smog

Kiedy świeci słońce, w wyniku fotokatalizy ulega neutralizacji ok. 90% tlenków azotu, a także aldehydów, benzenu i innych związków organicznych. W pochmurną pogodę, przy niewielkim nasłonecznieniu, usuwanych jest 70 proc. zanieczyszczeń.

Wyniki badań wykazały zmniejszenie stężenia tlenku azotu przy nawierzchni wykonanej w antysmogowej technologii od 20 proc. do 60 proc. w stosunku do odcinka ulicy z nawierzchnią asfaltową. Średnia wynosi 47 proc. Właśnie o tyle mniej zanieczyszczeń trafia do płuc mieszkańców, więc gra jest warta świeczki.

Chodniki i budynki w walce ze smogiem

Antysmogowe torowisko to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, ale coraz częściej wykorzystuje się elementy miejskiego krajobrazu, aby zniwelować poziom zanieczyszczeń. Kolejne miasta decydują się na stworzenie pochłaniających smog murali. Największy w Polsce namalowano nie tak dawno w Kielcach.

Dzięki użyciu farb fotokatalitycznych, zanieczyszczenia zamieniane są w bezpieczne azotany i węglany. Jak wynika z obliczeń, jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej taką farbą redukuje 0,44g tlenków azotu dziennie, a jeden metr kwadratowy ściany jest jak jedno dorosłe drzewo – informowało stowarzyszenie Przyjazne Kielce.

Antysmogowy mural w Kielcach

„Zielony beton” wykorzystuje się z kolei przy budowie antysmogowych chodników. Takie powstały już w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, a kolejny projekt realizowany jest w Poznaniu. Liczący łącznie 4 tys. m kw. w ciągu roku pochłonie zanieczyszczenia o wartości generowanej przez jeden samochód, który przejechał przez 12 miesięcy 70 tys. km. Czyli całkiem sporo.

REKLAMA

Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej. W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera prawie 100 tys. Polaków rocznie – obliczyli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i University Collage London.

Choć nie da się ukryć, że najlepiej działają konkretne i ostre przepisy, czego Kraków jest najlepszym przykładem. To właśnie w stolicy Małopolski jakość powietrza zdecydowanie najlepiej poprawiła się w ciągu ostatnich lat. Przyczyna? Uchwała antysmogowa, za sprawą której „na obszarze Krakowa w instalacjach spalania paliw dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych lub lekkiego oleju opałowego”

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA