REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Jeśli nie Microsoft Office, to co? 6 darmowych alternatyw dla Worda, Excela i PowerPointa

Word, Excel czy PowerPoint z pakietu Microsoft Office to jedne z najpopularniejszych biurowych narzędzi na świecie. Podpowiadamy, jakimi programami jest zastąpić, jeżeli nie chcemy płacić.

17.06.2021
16:25
microsoft office darmowe-alternatywy
REKLAMA

Microsoft Office to wciąż spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na rynku dostępnych jest sporo ciekawych programów do pisania i pracy w biurze o bardzo podobnych funkcjonalnościach, nierzadko dostępnych zupełnie za darmo.

REKLAMA

Libre Office zamiast Microsoft Office

Libre Office to lekki i rozbudowany, a co najważniejsze, w pełni darmowy pakiet. Składa się z edytora tekstu, oprogramowania do prezentacji oraz arkusza kalkulacyjnego - odpowiedników popularnego Worda, PowerPointa oraz Excela. Przetłumaczono go na 110 różnych języków.

Zalety:

 • darmowy
 • oprogramowanie typu open-source
 • działa na różnych systemach
 • wspiera znane formaty (np. docx)

Libre Office obsługuje format ODF (Open Document), jednak wspiera bardzo wiele popularnych formatów. Odczytanie oraz edycja dokumentów stworzonych w programach takich, jak Word (.doc, .docx), Excel (.xls, .xlsx) czy PowerPoint (.ppt, .pptx) nie będzie problemem. Oprogramowanie pozwala także na zapisywanie plików w PDF.

Pakiet można pobrać ze strony projektu.

WPS Office kontra Microsoft Office

WPS Office to wiele możliwości już w wersji darmowej. To pakiet biurowy dostępny dla systemów Windows, Linux, Android i iOS. Posiada polską, angielską, niemiecką, rosyjską, francuską, hiszpańską i portugalską wersję językową. Wersja darmowa zawiera trzy podstawowe programy: Writer, Presentation i Spreadsheets - alternatywy dla pakietu Office. WPS posiada także konwerter plików PDF na Word. Jest opcja zbiorczego eksportu, dzielenia oraz scalania PDF-ów.

Zalety:

 • jest darmowy
 • zapis plików w chmurze
 • wsparcie dla wielu języków
 • możliwość użytkowania na różnych urządzeniach i systemach

Pakiet oferuje 1 GB bezpłatnego miejsca w chmurze dla użytkowników iOS i komputerów stacjonarnych, ale ta usługa nie jest jeszcze dostępna dla Androida. Wersja premium pozwala na pozbycie się reklam, a dodatkowo daje możliwość podłączenia do 9 urządzeń jednocześnie. Użytkownicy krytykują WPS za dość znaczne spowolnienia podczas ładowania dokumentów oraz brak możliwości współtworzenia plików (jedyną opcją jest dodawanie komentarzy i śledzenie wprowadzonych przez autora zmian).

Pakiet można pobrać ze strony WPS Office.

Darmowe alternatywy dla Microsoft Office class="wp-image-1674084"
Darmowe alternatywy dla Microsoft Office

OnlyOffice zamiast Microsoft Office - czy warto?

Onlyoffice to minimalistyczne i przydatne narzędzie. Jego podstawową funkcją jest tworzenie oraz edycja dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji. Użytkownicy mogą współpracować przy projektach oraz dodawać do plików komentarze.

Zalety:

 • Darmowy
 • Oprogramowanie typu open-source
 • Wsparcie dla wielu języków
 • Funkcje dla firm

Jednak to nie jedyna funkcja ONLYOFFICE. Pakiet przyda się w mniejszych firmach w zadaniach takich, jak realizacja zamówień i dokumentowanie sprzedaży. Kalendarz pozwala być na bieżąco z zadaniami oraz pilnować terminów. A za pomocą narzędzie „Poczta” można tworzyć własne skrzynki.

OnlyOffice jest dostępny na tej stronie.

Calligra czy Microsoft Office?

Calligra to zaawansowane funkcje w darmowym pakiecie. Dostępny jest na Linux, macOS, Windows i Android. Umożliwia odczyt formatów DOCX i DOX, nie można ich jednak edytować.

Zalety:

 • darmowy
 • oprogramowanie typu open-source
 • narzędzie mapy myśli
 • narzędzia do zarządzania projektami

Jedną z dodatkowych funkcji, które wyróżniają Calligrę, jest narzędzie do tworzenia map myśli i zarządzania projektami. Takie funkcje są zazwyczaj dostępne w wersji premium. Tutaj można z nich skorzystać zupełnie za darmo. W przypadku tego oprogramowania warto wspomnieć o interfejsie, który różni się znacznie od standardowego układu wzorowanego na pakiecie MS Office. Część funkcji została umieszczona po prawej stronie zamiast na górze okna programu, co z początku może utrudniać znalezienie niektórych zakładek.

Calligra dostępna jest tutaj.

Apache OpenOffice

Apache OpenOffice to rozbudowany pakiet z wieloma funkcjami. Oferuje bezpłatne aplikacje do edycji tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, grafiki i baz danych. Jest dostępny w 41 wersjach językowych, także po polsku.

Zalety:

 • Oprogramowanie typu open-source
 • Wsparcie dla wielu języków
 • Przyjazny interface

Daje użytkownikowi możliwość otwierania oraz edycji popularnych formatów takich, jak .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt czy .pptx. Interface poszczególnych programów stworzono na bazie powszechnie stosowanych standardów, z wyglądu przypominają te znane z MS Office. Lokalizacja poszczególnych funkcji może się jednak nieco różnić.

Apache Open Office można pobrać ze strony projektu.

Jaki program zamiast Worda? class="wp-image-1674087"
Jaki program zamiast Worda?

Dokumenty Google czy Microsoft Office?

Dokumenty Google to przeglądarkowa konkurencja Microsoftu, którą warto wziąć pod uwagę. Pakiet biurowy, który oferuje Google w niczym nie ustępuje innym propozycjom wyróżnionym w tym zestawieniu.

Zalety:

 • Nie wymaga instalacji
 • Wsparcie dla wielu języków
 • Integracja z chmurą (Dysk Google)
REKLAMA

Zawiera trzy podstawowe narzędzia - Dokumenty (edycja tekstu), Arkusze (edycja arkuszy kalkulacyjnych) oraz Prezentacje (edycja prezentacji multimedialnych). Dodatkowo dostępna jest także usługa Formularze, która pozwala na tworzenie oraz udostępnianie różnego rodzaju ankiet oraz pomaga w opracowaniu wyników. Programy Google potrafią odczytywać, a także zapisywać pliki w formatach takich, jak .docx, .xlsx, .pptx.

Z Dokumentów Google można korzystać na tej stronie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA