REKLAMA
 1. SPIDER'S WEB
 2. Oprogramowanie
 3. Tech
 4. Technologie

Jeśli nie Microsoft Office, to co? 6 darmowych alternatyw dla Worda, Excela i PowerPointa

Word, Excel czy PowerPoint z pakietu Microsoft Office to jedne z najpopularniejszych biurowych narzędzi na świecie. Podpowiadamy, jakimi programami jest zastąpić, jeżeli nie chcemy płacić.

microsoft office darmowe-alternatywy
REKLAMA

Microsoft Office to wciąż spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na rynku dostępnych jest sporo ciekawych programów do pisania i pracy w biurze o bardzo podobnych funkcjonalnościach, nierzadko dostępnych zupełnie za darmo.

REKLAMA

Libre Office zamiast Microsoft Office

Libre Office to lekki i rozbudowany, a co najważniejsze, w pełni darmowy pakiet. Składa się z edytora tekstu, oprogramowania do prezentacji oraz arkusza kalkulacyjnego - odpowiedników popularnego Worda, PowerPointa oraz Excela. Przetłumaczono go na 110 różnych języków.

Zalety:

 • darmowy
 • oprogramowanie typu open-source
 • działa na różnych systemach
 • wspiera znane formaty (np. docx)

Libre Office obsługuje format ODF (Open Document), jednak wspiera bardzo wiele popularnych formatów. Odczytanie oraz edycja dokumentów stworzonych w programach takich, jak Word (.doc, .docx), Excel (.xls, .xlsx) czy PowerPoint (.ppt, .pptx) nie będzie problemem. Oprogramowanie pozwala także na zapisywanie plików w PDF.

Pakiet można pobrać ze strony projektu.

WPS Office kontra Microsoft Office

WPS Office to wiele możliwości już w wersji darmowej. To pakiet biurowy dostępny dla systemów Windows, Linux, Android i iOS. Posiada polską, angielską, niemiecką, rosyjską, francuską, hiszpańską i portugalską wersję językową. Wersja darmowa zawiera trzy podstawowe programy: Writer, Presentation i Spreadsheets - alternatywy dla pakietu Office. WPS posiada także konwerter plików PDF na Word. Jest opcja zbiorczego eksportu, dzielenia oraz scalania PDF-ów.

Zalety:

 • jest darmowy
 • zapis plików w chmurze
 • wsparcie dla wielu języków
 • możliwość użytkowania na różnych urządzeniach i systemach

Pakiet oferuje 1 GB bezpłatnego miejsca w chmurze dla użytkowników iOS i komputerów stacjonarnych, ale ta usługa nie jest jeszcze dostępna dla Androida. Wersja premium pozwala na pozbycie się reklam, a dodatkowo daje możliwość podłączenia do 9 urządzeń jednocześnie. Użytkownicy krytykują WPS za dość znaczne spowolnienia podczas ładowania dokumentów oraz brak możliwości współtworzenia plików (jedyną opcją jest dodawanie komentarzy i śledzenie wprowadzonych przez autora zmian).

Pakiet można pobrać ze strony WPS Office.

Darmowe alternatywy dla Microsoft Office
Darmowe alternatywy dla Microsoft Office

OnlyOffice zamiast Microsoft Office - czy warto?

Onlyoffice to minimalistyczne i przydatne narzędzie. Jego podstawową funkcją jest tworzenie oraz edycja dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji. Użytkownicy mogą współpracować przy projektach oraz dodawać do plików komentarze.

Zalety:

 • Darmowy
 • Oprogramowanie typu open-source
 • Wsparcie dla wielu języków
 • Funkcje dla firm

Jednak to nie jedyna funkcja ONLYOFFICE. Pakiet przyda się w mniejszych firmach w zadaniach takich, jak realizacja zamówień i dokumentowanie sprzedaży. Kalendarz pozwala być na bieżąco z zadaniami oraz pilnować terminów. A za pomocą narzędzie „Poczta” można tworzyć własne skrzynki.

OnlyOffice jest dostępny na tej stronie.

Calligra czy Microsoft Office?

Calligra to zaawansowane funkcje w darmowym pakiecie. Dostępny jest na Linux, macOS, Windows i Android. Umożliwia odczyt formatów DOCX i DOX, nie można ich jednak edytować.

Zalety:

 • darmowy
 • oprogramowanie typu open-source
 • narzędzie mapy myśli
 • narzędzia do zarządzania projektami

Jedną z dodatkowych funkcji, które wyróżniają Calligrę, jest narzędzie do tworzenia map myśli i zarządzania projektami. Takie funkcje są zazwyczaj dostępne w wersji premium. Tutaj można z nich skorzystać zupełnie za darmo. W przypadku tego oprogramowania warto wspomnieć o interfejsie, który różni się znacznie od standardowego układu wzorowanego na pakiecie MS Office. Część funkcji została umieszczona po prawej stronie zamiast na górze okna programu, co z początku może utrudniać znalezienie niektórych zakładek.

Calligra dostępna jest tutaj.

Apache OpenOffice

Apache OpenOffice to rozbudowany pakiet z wieloma funkcjami. Oferuje bezpłatne aplikacje do edycji tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, grafiki i baz danych. Jest dostępny w 41 wersjach językowych, także po polsku.

Zalety:

 • Oprogramowanie typu open-source
 • Wsparcie dla wielu języków
 • Przyjazny interface

Daje użytkownikowi możliwość otwierania oraz edycji popularnych formatów takich, jak .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt czy .pptx. Interface poszczególnych programów stworzono na bazie powszechnie stosowanych standardów, z wyglądu przypominają te znane z MS Office. Lokalizacja poszczególnych funkcji może się jednak nieco różnić.

Apache Open Office można pobrać ze strony projektu.

Jaki program zamiast Worda?
Jaki program zamiast Worda?

Dokumenty Google czy Microsoft Office?

Dokumenty Google to przeglądarkowa konkurencja Microsoftu, którą warto wziąć pod uwagę. Pakiet biurowy, który oferuje Google w niczym nie ustępuje innym propozycjom wyróżnionym w tym zestawieniu.

Zalety:

 • Nie wymaga instalacji
 • Wsparcie dla wielu języków
 • Integracja z chmurą (Dysk Google)
REKLAMA

Zawiera trzy podstawowe narzędzia - Dokumenty (edycja tekstu), Arkusze (edycja arkuszy kalkulacyjnych) oraz Prezentacje (edycja prezentacji multimedialnych). Dodatkowo dostępna jest także usługa Formularze, która pozwala na tworzenie oraz udostępnianie różnego rodzaju ankiet oraz pomaga w opracowaniu wyników. Programy Google potrafią odczytywać, a także zapisywać pliki w formatach takich, jak .docx, .xlsx, .pptx.

Z Dokumentów Google można korzystać na tej stronie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA