REKLAMA

Prezi, PowerPoint, a może inny program? Sprawdź, gdzie jeszcze zrobisz dobrą prezentację


Jak i w czym zrobić prezentacje multimedialne? Przedstawiamy programy i aplikacje do ich tworzenia - także online. Na szczęście istnieje kilka zamienników Prezi i Power Pointa, być może nawet lepszych, w których przygotujemy prezentacje.

19.12.2021 12.20
Jaki program do prezentacji multimedialnych?
REKLAMA

Liczba prezentacji multimedialnych, które człowiek musi wykonać w życiu w okresie szkoły, studiów czy pracy, jest niekiedy nie do zliczenia. Dlatego warto wybrać odpowiedni dla siebie program, z którym tworzenie prezentacji nie będzie nużącą czynnością.

REKLAMA

Jak zrobić prezentację multimedialną? Alternatywne programy i aplikacje

Prezi to popularny program do tworzenia prezentacji przez przeglądarkę internetową. Jest konkurentem dla sławnego i każdemu dobrze znanego - PowerPointa. Istnieje jednak kilka zamienników tych programów, również w formie online, których stworzymy prezentacje.

Przyjrzyjmy się zatem programom podobnym do PowerPointa i Prezi:

Sozi

To darmowe narzędzie do tworzenia prezentacji multimedialnych typu open source. Sozi wykorzystuje SVG i JavaScript do odtwarzania animowanych prezentacji. Jest bardzo podobna do Prezi i jest prawdopodobnie najlepszą alternatywą dla Prezi. 

Sozi różni się od innych programów tym, że nie jest zorganizowana jako pokaz slajdów, ale jako plakat, na którym treść prezentacji można dowolnie rozlokować. Odtwarzanie takiej prezentacji polega na wykonaniu serii zoomów i rotacji.

Program Sozi może tworzyć prezentacje na podstawie istniejącego dokumentu SVG utworzonego osobno. Treść prezentacji zazwyczaj jest tworzona za pomocą edytora grafiki wektorowej, który obsługuje format SVG (np. Inkscape). W centrum uwagi jest zatem grafika, a nie „listy punktowane”.

Sozi dostępne jest dla systemów Windows, OS X, Linux.

Sozi znajdziesz tutaj.

Keynote

To darmowe i łatwe w użyciu narzędzie graficzne do tworzenia prezentacji multimedialnych. Keynote posiada wiele funkcji oraz efektów, które pomagają w pracy. 

Narzędzie posiada 30 motywów oraz nawigator slajdów, który pozwala szybko przejrzeć prezentację, dodać nowe slajdy czy zmienić ich kolejność. Zawiera bibliotekę z ponad 700 edytowalnymi kształtami oraz gotowymi stylami do tekstów, tabel, kształtów i obrazów. Keynote posiada narzędzie Instant Alpha, które służy do łatwego usuwania tła grafik.

Prezentacja stworzona w Keynote posiada kinowe przejścia slajdów oraz animacje tekstu i obiektów. Prezentacje ponadto można eksportować do PowerPointa, plików PDF, QuickTime, HTML oraz do plików graficznych.

Keynote pozwala współpracować z innymi w tym samym czasie, tworząc wspólnie prezentacje, dlatego też jest dobrym programem do pracy. Współpraca jest wbudowana bezpośrednio w Keynote na Macu, iPadzie, iPhonie i iPodzie touch - użytkownicy Windowsa również mogą razem pracować nad prezentacją za pomocą Keynote dla iCloud, a sam dokument z kolei można udostępniać publicznie lub określonym osobom. Po udostępnieniu swojego dokumentu można sprawdzać kto w tym momencie tworzy prezentacje i jakie zmiany wprowadza. 

Keynote Live pozwala zaprezentować pokaz slajdów odbiorcom, którzy mogą śledzić slajdy na swoim Macu, iPadzie, iPhonie, iPodzie touch oraz na icloud.com. Włączony iCloud także pomoże uzyskać dostęp do prezentacji i edytować je na urządzeniach z systemem iOS, a za pomocą AirDropa można wysyłać te prezentacje do innych. 

Keynote jest dostępne dla systemu iOS, macOS i za pośrednictwem iCloud.

Keynote znajdziemy w App Store

Google Slides / Prezentacje Google

Prezentacje Google to darmowa aplikacja do prezentacji multimedialnych online, wchodząca w skład bezpłatnego internetowego pakietu edytorów dokumentów Google. Prezentacje działają w podobny sposób co PowerPoint. Te dwa programy są do siebie bardzo zbliżone i równie proste w użytku. 

Zobacz też: Jaki program do obsługi poczty e-mail? Najlepsze alternatywy dla Outlooka

Co można zrobić w Google Slides: stworzyć i edytować prezentacje, udostępniać ją, importować pliki .pptx i .pps i konwertować je do swojej prezentacji, pobierać prezentacje w formacie PDF, PPT lub .txt., wstawiać obrazki i filmiki, publikować prezentacje w witrynie internetowej.

Aby korzystać z Google Slides musisz posiadać konto Google.

Prezentacje / Google Slides znajdziesz obok ikony swojego konta Google, obok Aplikacji Google po wejściu w przeglądarkę.

impress.js

To darmowa platforma do tworzenia prezentacji multimedialnych typu open source. 

Poza tym, że program jest podobny do Prezi, to prezentacje mogą być tworzone w 3D i właśnie to wyróżnia impress.js. Program posiada tzw. „nieskończoną kanwę”, którą zainspirował się od Prezi. Można umieszczać, obracać i skalować swoje pomysły na kanwie.

REKLAMA

impress.js znajdziemy tutaj

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA