REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie /

Google: weryfikacja dwuetapowa. Jak włączyć zabezpieczenie?

Nadchodzi obowiązkowa dwuetapowa weryfikacja konta Google. Sprawdź, jak włączyć to zabezpieczenie zanim zrobi to za Ciebie Google. Oto nasza instrukcja.

07.10.2021
9:03
Dwuetapowa weryfikacja konta Google. Jak ją włączyć? Instrukcja
REKLAMA

Google włączy weryfikację dwuetapową u wszystkich użytkowników. Logowanie się do usług Google’a stanie się niedługo bardziej uciążliwe, ale wszystko po to, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

REKLAMA

Stali czytelnicy Spider’s Web zapewne od dawna mają ustawioną weryfikację dwuetapową nie tylko na koncie Google, ale też w każdej ważniejszej usłudze internetowej. Macie, prawda? Jeśli nie, powinniście jak najszybciej włączyć tę formę logowania, bo zapewnia ona nieporównywalnie większe bezpieczeństwo.

Weryfikacja dwuetapowa konta Google jest najprostszym sposobem ochrony.

Weryfikacja dwuetapowa sprawia, że nawet po wykradnięciu loginu i hasła nie będzie możliwe zalogowanie się na konto Google. Logowanie trzeba będzie zatwierdzić w jeszcze jednym kroku.

Ten drugi etap weryfikacji można w Google’u przejść na wiele sposobów. Jednym z nich jest potwierdzenie logowania na innym urządzeniu, na którym już jesteśmy zalogowani. Przykładowo, jeżeli złodziej będzie próbował zalogować się na nasze konto Google z poziomu własnego smartfona, nasz smartfon wyświetli powiadomienie i pytanie o to, czy zgadzamy się na logowanie z nieznanego dotąd urządzenia.

Inne metody potwierdzenia swojej tożsamości podczas dwuetapowej weryfikacji konta Google to pody weryfikacyjne wysyłane SMS-em lub dyktowane w połączeniu głosowym, kody zapasowe, które można pobrać ze strony Google, a także aplikacja Google Authenticator lub fizyczny klucz bezpieczeństwa wpinany do portu USB. Metod jest wiele, ale wystarczy wybrać jedną.

Jak włączyć dwuetapową weryfikację na koncie Google?

Jeżeli nie masz jeszcze włączonej dwuetapowej weryfikacji, a jednoczesnie nie chcesz czekać, aż Google włączy ją za ciebie, polecam wziąć sprawy w swoje ręce i uruchomić ten system samemu.

Wystarczy zacząć od strony Google Weryfikacja dwuetapowa. Niebieski przycisk „Rozpocznij” pozwoli włączyć ten system, a prosty kreator przeprowadzi użytkownika przez kolejne kroki. Całość powinna zająć maksymalnie kilka minut, a ochrona na koncie Google pozostanie już na stałe.

Weryfikacja dwuetapowa będzie domyślnie włączona na wszystkich kontach Google.

Z usług Google’a korzystają nie tylko osoby świadome zagrożeń, ale też osoby zdecydowanie mniej techniczne. Z myślą o tej drugiej grupie Google wprowadza przymusową weryfikację dwuetapową nawet na tych kontach, na których dotychczas jej nie było.

W 2018 r. Google podzielił się informacją, że tylko 10 proc. kont ma włączoną weryfikację dwuetapową. Proces włączania dwuetapowej weryfikacji będzie rozłożony w czasie. Google deklaruje, że do końca 2021 r. dodatkowa metoda weryfikacji zostanie łączona na 150 mln kont.

Co nam grozi bez dwuetapowej weryfikacji w Google’u?

Dotychczas domyślne logowanie się do konta Google nie było dwuetapowe. Było proste, bo potrzebny był tylko login i hasło. Jeśli ktoś przejął te dane, mógł zalogować się na naszym koncie, co potencjalnie ma katastrofalne skutki. Przejęcie konta Google oznacza:

REKLAMA
 • możliwość sprawdzenia całej poczty Gmail
 • możliwość obejrzenia wszystkich zdjęć w Zdjęciach Google
 • możliwość śledzenia historii wyszukiwań
 • możliwość śledzenia lokalizacji i odwiedzanych miejsc
 • możliwość podejrzenia danych kart płatniczych
 • możliwość nieautoryzowanych zakupów
 • możliwość logowania do zewnętrznych aplikacji, jeżeli wykorzystujemy metodę logowania kontem Google.

To tak naprawdę tylko wycinek listy niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni przy przejęciu konta Google. Weryfikacja dwuetapowa znacznie ogranicza to ryzyko.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA