REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Wideo dnia: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba po raz ostatni rozłożył swe zwierciadło na Ziemi

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to taki teleskop, o którym od dekady mówi się, że za chwilę zostanie wyniesiony w kosmos, a on wciąż stoi na Ziemi. Niektórzy redaktorzy na Spider’s Web mówią nawet, aby już o nim nie pisać, bo na pewno i tak nie wystartuje. A więc piszemy.

17.05.2021
15:10
kosmiczny teleskop jamesa webba jwst
REKLAMA

Choć przez wiele lat data startu teleskopu nawet gdy była podawana, była mało wiarygodna, to tym razem jednak jest inaczej. Od jakiegoś czasu przygotowania trwają intensywnie, a data startu nie jest już przesuwana. Można zatem mieć nadzieję, że legendarny już JWST zostanie wyniesiony na orbitę 31 października.

REKLAMA

Ostatnio po raz ostatni na Ziemi przetestowano rozkładanie lustra teleskopu. Po raz kolejny 6,5-metrowej średnicy zwierciadło rozłoży się już w przestrzeni kosmicznej. Jak to będzie wyglądało, można zobaczyć na nagraniu udostępnionym niedawno przez NASA.

Proces testowania zwierciadła był bardzo wymagający, bowiem trzeba było uruchomić każdy ze 132 silników, które będą sterowały położeniem poszczególnych segmentów zwierciadła.

W przeciwieństwie do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który znajduje się na orbicie okołoziemskiej, James Webb poleci znacznie dalej, aby obserwować odległy wszechświat, dlatego nawet gdybyśmy wciąż mieli dostęp do promów kosmicznych, nie można byłoby do niego wysłać żadnej misji serwisowej. Z tego też powodu od prawidłowego rozłożenia zwierciadła po starcie zależy powodzenie całej, przygotowywanej od dwóch dekad misji.

punkty libracyjne lagrange class="wp-image-1710435"
REKLAMA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba poleci po starcie w kierunku punktu Lagrange’a L2, który oddalony jest od Ziemi o 1,5 mln km. Docelowo będzie go okrążał w odległości zmieniającej się od 250 do 800 tys. km.

Osłonięty przed promieniowaniem słonecznym Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie badał wszechświat w bliskiej podczerwieni. Jego głównym zadaniem będzie badanie początków wszechświata, ale także analizowanie atmosfer ciekawszych egzoplanet we wszechświecie. Środowisko naukowe jest jednak przekonane, że teleskop ten zrewolucjonizuje astronomię tak, jak to zrobił Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Pozostaje trzymać kciuki za rozwinięcie skrzydeł…wróć, rozłożenie zwierciadła już po starcie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA