1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Tech

Polskie wojsko chce kupić komputer kwantowy. Wyłożyło pół miliona złotych i czeka na oferty

komputer kwantowy w polsce
1106 interakcji
dołącz do dyskusji

Nie do końca rozumiemy do czego Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia komputer kwantowy. Wiemy jednak, że instytut darzy dużym szacunkiem pieniądze podatnika. Liczy na zakup takowego komputera w kwocie nieco ponad pół miliona złotych.

Wygląda na to, że doczekamy się pierwszego kwantowego komputera w Polsce. Tak przynajmniej wynika z planów zamówień publicznych na 2021 r. opublikowanych na serwerze Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Instytut chce przeznaczyć na zakup 563 tys. zł. Wieje optymizmem – z bardzo wielu różnych względów.

Po pierwsze, trudno dokładnie sprecyzować do czego właściwie ów komputer będzie instytutowi potrzebny. Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia jest instytutem badawczym, realizującym badania naukowe i prace rozwojowe z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa, ukierunkowane na wdrożenie i praktyczne zastosowanie.

Bardzo możliwe, że instytut zainteresował się tematyką cyfrowej kryptografii. Komputery kwantowe mogą być całkiem skuteczne w łamaniu asymetrycznych algorytmów kryptograficznych za pomocą algorytmu Shora. To jednak tylko nasza spekulacja – będziemy się kontaktować z instytutem celem wyjaśnienia sprawy.

Komputer kwantowy w Polsce. Za raptem pół miliona złotych. To dziwny eksperyment.

Problem w tym, że jeżeli nasze spekulacje są trafne – na dziś właściwie to tylko kryptografia może leżeć w sferze zainteresowań instytutu, choć być może brakuje nam wyobraźni – to WITU może trafić na szereg trudności. Wszystkie znane eksperymentalne komputery kwantowe na dziś nie są w stanie podjąć się ataków na żadne z rzeczywistych algorytmów kryptograficznych.

Optymistyczny jest również budżet. Należy co prawda pochwalić WITU za oszczędne gospodarowanie pieniędzmi podatnika, jednak kwota 563 tys. zł może okazać się zbyt niska. Co prawda 2-kubitowe komputery kwantowe można nabyć za raptem 5000 dol., jednak tego rodzaju komputery powstały do celów edukacyjnych i raczej nie znajdą zastosowania w instytucie badającym technologie wojskowe. 50-kubitowy komputer to wydatek co najmniej 10 mln dol.

Bez wątpienia mamy tu więcej pytań niż odpowiedzi. Na razie darujemy sobie dalsze spekulacje – i poczekamy na oficjalny komunikat instytutu.