REKLAMA

Minister będzie mógł nakazać blokadę strony lub aplikacji. Zmiana w ustawie może wprowadzić cenzurę w sieci

Opinia publiczna zajęta jest kryzysem spowodowanym koronawirusem, tymczasem prace w parlamencie trwają w najlepsze. W ustawie o cyberbezpieczeństwie pojawiła się pozornie niewielka, ale istotna zmiana.

26.01.2021 19.36
Minister będzie mógł nakazać blokadę strony lub aplikacji. Zmiana w ustawie może wprowadzić cenzurę w sieci
REKLAMA

Większość z nas jest zaangażowanych w sprawy związane ze zdrowiem i powrotem do normalności. Istnieje przez to niebezpieczeństwo, że przeoczymy jakąś istotną zmianę w przepisach. Taka, pozornie nieduża, ale istotna zmiana może potem wpływać przez wiele lat na nasze życie.

REKLAMA

Tajemnicza zmiana w ustawie o cyberbezpieczeństwie

Kilka dni temu na serwerze z dokumentami Rządowego Centrum Legislacji, pojawił się projekt zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwo oraz ustawy o prawie telekomunikacyjnym.

Projekt zmiany ustawy zajmuje ponad 120 stron. Przykuł on uwagę Łukasza Olejnika, specjalisty od spraw bezpieczeństwa, który opublikował fragment projektu na swoim koncie twitter.

Dr Łukasz Olejnik to niezależny badacz i konsultant cyberbezpieczeństwa i prywatności. Wielokrotnie współpracował z różnymi instytucjami, udzielając konsultacji w dziedzinach bezpieczeństwa.

Dla Spider's Web udzielił komentarza na temat planowanych zmian w ustawie:

REKLAMA

- Takie ogólne zapisy prawne są niebezpieczne - komentuje Łukasz Olejnik - bo brakuje im kontekstu i uzasadnień. To, kiedy i w jakim kontekście ktoś je zastosuje, będzie zupełnie dowolne. Dodatkowo, zapisy są tak skonstruowane, że możemy nigdy nie poznać tego uzasadnienia, bo nie będą one musiały być podawane do wiadomości.

Jakie są przyczyny wprowadzenia takich zapisów? Być może intencje były pozytywne i zgodne z interesem społeczeństwa i przedsiębiorców. W takiej formie jednak, jak zaproponowana, mogą być one niebezpieczne, i mogą dawać zbyt dużą władzę ministrowi, który może - jak czytamy w projekcie „wydać nakaz wprowadzenia reguły ruchu sieciowego zakazującego połączeń z określonymi adresami IP lub nazwami URL”.

Bez kontektstu i uzasadnienia takie zmiany brzmią, jak przyzwolenie na cenzurę.

Podobał się tekst? Polub go lub udostępnij na Facebooku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA