1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Ulepszyli rzeczywistość poprzez Amazon Alexę. Zwycięskie projekty hakatonu pokazują prawdziwy potencjał asystentki

Lokowanie produktu

Myślisz, że Alexa Amazon potrafi tylko poinformować o pogodzie lub zmieniać piosenki? Uczestnicy Innovation@Amazon ulepszyli asystentkę, by ta poprawiła jakość życia osób z niepełnosprawnościami i osób wykluczonych.

21.01.2021
20:09
Ulepszyli rzeczywistość poprzez Amazon Alexę. Zwycięskie projekty hakatonu pokazują prawdziwy potencjał asystentki

Gdy myślimy o asystentach głosowych, do głowy przychodzą nam najczęściej bardzo prozaiczne zastosowania, takie jak odczytywanie wiadomości, informowanie o wydarzeniach z kalendarza czy dzwonienie do wybranych osób.

 class="wp-image-1568474"

Jednak Alexa posiada także wiele innych funkcji m.in. możliwość sterowania urządzeniami smart home. I nawet jeśli sam w ten sposób wydajesz komendy głosowe odkurzaczowi, a wieczorem włączasz wybraną scenę oświetleniową w salonie, to i tak korzystasz tylko z małego ułamka możliwości Alexy.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Amazon Alexa powstała w Polsce. Amazon w 2013 r. przejął słynną polską Ivonę, która stała się fundamentem działania Alexy. Teraz Polacy ponownie mogli przyczynić się do rozwoju tej niezwykłej asystentki za sprawą hakatonu Innovation@Amazon.

Wydarzenie Innovation@Amazon przypomniało, że za Alexą kryje się znacznie więcej.

Innovation@Amazon był niezwykłym hakatonem, który odbył się pod koniec 2020 r. Sam uczestniczyłem już w kilku hakatonach – póki co jako obserwator – i za każdym razem byłem pod wielkim wrażeniem zarówno pokładów kreatywności uczestników, jak i ich umiejętności pracy pod presją czasu.

 class="wp-image-1563461"

Jeśli nie byłeś nigdy na hakatonie, spieszę z wyjaśnieniem, że są to swoiste zawody, w których zespoły programistów mają za zadanie stworzyć jak najdoskonalsze rozwiązanie danego zagadnienia w skończonym, bardzo krótkim czasie. Najlepsze teamy są nagradzane, a wygrana w hakatonie często otwiera drzwi do kariery w branży.

Innovation@Amazon odbył się – jak wszystko ostatnimi czasy – zdalnie, ale dzięki temu konkurs mógł mieć znacznie większy zasięg.

Ulepszanie Alexy nigdy nie miało tak szczytnych założeń.

Celem hakatonu było stworzenie nowych umiejętności Alexy, które pomogą osobom z niepełnosprawnościami bądź osobom borykającym się z różnego typu wykluczeniami. Nowe umiejętności miały pomóc seniorom, a także osobom z dysfunkcjami wzroku, ruchu, neurorozwojowymi, neurologicznymi (w tym demencją) czy z chorobami przewlekłymi.

Przed zespołami programistów stanęło zadanie stworzenia nowych funkcji Alexy (Alexa Skills), które rozszerzą możliwości asystentki o wspomnianą tematykę.

Cel hakatonu był zatem niezwykle szczytny, ale zasady – jak zwykle – pozostały nieubłagane. Zespoły musiały działać bardzo sprawnie, bowiem projekt musiał powstać podczas zaledwie trzech dni kodowania.

Wygrał zespół, który wymyślił jak ułatwić życie osobom chorym na zaburzenia pamięci.

Hakaton Innovation@Amazon wygrał zespół Happy Bears z projektem Memory Bear skierowanym do użytkowników cierpiących na demencję, chorobę Alzheimera albo zaburzenia pamięci. Memory Bear rozszerza możliwości Alexy o warstwę, która wspiera zapamiętywanie ważnych informacji. Możemy nauczyć Alexę informacji o członkach rodziny, wydarzeniach lub np. dawkach przyjmowanych leków, a asystentka będzie mogła kontekstowo przywoływać potrzebne informacje. Zasadę działania Memory Bear świetnie ilustruje wideo przygotowane przez zwycięski zespół.

System działa na dwa sposoby. Z jednej strony przywołuje potrzebne informacje automatycznie, np. przed rozmową telefoniczną. Z drugiej strony, Alexa wyposażona w Memory Bear może przywołać najważniejsze informacje o danej osobie na życzenie.

Drugie miejsce zajął Alexa Skill o nazwie Local Helpers.

Jest to system, który paruje osoby potrzebujące z wolontariuszami. Osoba potrzebująca może wyrazić swoją potrzebę, np. podyktować Alexie listę zakupów, jakich potrzebuje. Następnie Local Helpers zajmuje się znalezieniem najbliższego wolnego wolontariusza i przypisaniem mu zadania.

Z drugiej strony, kiedy wolontariusz ma czas na pomoc potrzebującym, może zapytać Alexę o oczekujące prośby w ich okolicy. System przydzieli wolontariuszowi zadanie, a asystentka potwierdzi je głosowo, jednocześnie wysyłając potwierdzenie mailowo. Dzięki temu wspomnianą listę zakupów będzie można podejrzeć np. na smartfonie w czasie wybierania produktów.

Trzecie miejsce w Innovation@Amazon zajął projekt Doctoory.

Jest to narzędzie wspierające seniorów w odpowiednim dawkowaniu leków, umawianiu spotkań z lekarzami, a także przypominaniu o wizytach i o konieczności zażycia medykamentów. System potrafi tworzyć automatyczne przypomnienia, a także śledzi bazy niekompatybilnych leków, których nie powinno zażywać się jednocześnie. W takich przypadkach użytkownik zostanie o tym poinformowany.

Hakatony otwierają drzwi młodym programistom, ale nagrody są też bardziej materialne.

Tak też było w przypadku Innovation@Amazon, gdzie pula nagród wyniosła 30 tys. zł, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali urządzenia Alexa i kredyty na Amazon Web Services. Dodatkowo zwycięzcy mogli wskazać fundację charytatywną, na której konto Centrum Rozwoju Technologii Amazon wpłaciło darowiznę. Dzięki hakatonowi organizatorzy wpłacili 15 tys. zł na potrzeby Stowarzyszenia Razem i dodatkowe 3 tys. zł na cele Stowarzyszenia „Mali bracia Ubogich”.

Jak widać, Alexa może być świetną asystentką seniora.

Seniorzy często są osobami wykluczonymi cyfrowo i mającymi problem z nauką obsługi systemów komputerowych. Asystenci głosowi mogą być dla nich bardzo dobrym wyborem z uwagi na brak jakiejkolwiek bariery w komunikacji. Ta zachodzi głosowo, a więc tak samo, jak z drugim człowiekiem. Między asystentką a użytkownikiem nie ma interfejsu, który może być nieintuicyjny i niezrozumiały.

Alexa Skills są dopełnieniem tego pomysłu. Takich dodatkowych umiejętności są już setki, a pula obejmuje najróżniejsze branże. Pomysł na stworzenie umiejętności skierowanych do najbardziej potrzebujących osób jest strzałem w dziesiątkę i prawdziwym przypomnieniem, że rozwój technologii daje osobom potrzebującym szansę na poprawę jakości życia.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Amazon.

Lokowanie produktu
Najnowsze