REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Na Albicla.com Lech Kaczyński pozdrawia Danutę Holecką, a Sasin mówi o 70 mln zł. Polskiego Facebooka zalała fala trolli

Wczoraj wystartowała kolejna polska odpowiedź na Facebooka. Albicla.com to serwis założony przez środowisko Gazety Polskiej. Panować ma tam wolność słowa i chyba rzeczywiście dotrzymano obietnicy, skoro Lech Kaczyński rozmawia z Danutą Holecką, a Jacek Sasin opowiada o 70 mln.

21.01.2021
9:40
albicla
REKLAMA

Albicla.com to odpowiedź środowiska Gazety Polskiej, Strefy Wolnego Słowa oraz portalu Niezależna.pl na rzekomą cenzurę na Facebooku i Twitterze. Nowy serwis społecznościowy łączy zresztą swym wyglądem, układem i funkcją Twittera i Facebooka.

REKLAMA
 class="wp-image-1567859"

Albicla działa na podobnej zasadzie, jak wspomnieni giganci mediów społecznościowych i trudno się temu dziwić. Twórcy założyli, że trzeba wykorzystać znane rozwiązania, by ułatwić użytkownikom aklimatyzację w nowym medium.

Albicla ma już 10 tys. użytkowników

Taką informację zobaczymy gdy założymy konto w serwisie. Mimo początkowych problemów z rejestracją można już korzystać z większości funkcji, choć widać, że prace nad serwisem jeszcze trwają. Nie działa na przykład przycisk edycji profilu (sprawdziłem na 2 przeglądarkach) oraz wyszukiwarka. Biorąc pod uwagę, jak szybko powstał ten twór, trudno oczekiwać całkowicie bezproblemowego działania.

Gdy zarejestrujemy się na Albicla.com zobaczymy listę najbardziej aktywnych kont. Królują tu profile serwisów środowiska Gazety Polskiej.

 class="wp-image-1567865"

Lech Kaczyński rozmawia z Danutą Holecką

Profil w serwisie Albicla.com posiada m.in. Danuta Holecka. Problem w tym, że trudno na pierwszy rzut oka jednoznacznie stwierdzić, czy to rzeczywiste konto prezenterki „Wiadomości” TVP. Wątpliwości rozwiewa fakt, że wśród gości profilu znaleźć można nieżyjącego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który... pozdrawia Holecką.

 class="wp-image-1567868"

W tym samym miejscu zobaczymy też Jacka Sasina rozprawiającego o 70 mln zł.

 class="wp-image-1567871"

Jasno zatem widać, że mamy do czynienia z trollowaniem, a administratorzy nowego medium nie potrafili zapanować nad fałszywymi kontami. Sytuację utrudnia fakt, że serwis reklamuje się jako miejsce, gdzie obowiązuje wolność słowa.

O tym, że twórcy Albicla.com nie przewidzieli powyższego scenariusza świadczy też fakt, że wśród strollowanych użytkowników znalazł się Tomasz Sakiewicz, jeden z pomysłodawców całego przedsięwzięcia. Szybki rzut oka wystarczy, żeby zobaczyć, że jego pozdrowienia dla Danuty Holeckiej zostały wysłane z fałszywego konta.

 class="wp-image-1567874"

Na „polskim Facebooku” znajdziemy też Jarosława Kaczyńskiego. Holecką pozdrawia również... Donald Trump.

 class="wp-image-1567877"

Albicla.com musi podjąć działania, by zachować wiarygodność

Wystarczyły 3 - 4 kliknięcia, by trafić na fałszywy profil Danuty Holeckiej, a tam zobaczyć konta Lecha Kaczyńskiego, Jacka Sasina, Donalda, Trumpa i Janka niepokojąco przypominającego Jana Pawła II.

W jaki sposób komentują to zjawisko twórcy Albicla.com?

Tak jak się spodziewaliśmy przeżywamy niebywały atak hakerów i trolli internetowych. Próbują nam przeszkadzać, jak się da, ale to świadczy też o naszej sile. Jednego im się nie udało: nie mogli nas przemilczeć. Problemy będą, bo od czego są wrogowie... 

- tłumaczy Tomasz Sakiewicz.

Jednym z naczelnych problemów mediów społecznościowych są fake newsy

Gdy u zarania nowego medium użytkownik ma problem z oddzieleniem prawdziwego konta od fałszywego, świadczy to o tym, że coś poszło nie tak. Przykładem może być fałszywe konto Lecha Kaczyńskiego, które ma nazwę użytkownika @LechKaczynski, czyli wygląda wiarygodnie. Bo przecież można sobie wyobrazić profil poświęcony pamięci prezydenta, który nie byłby przejawem trollingu.

REKLAMA

Nie chcę oceniać zasadności powołania kolejnej polskiej odpowiedzi na Facebooka. Żyjemy w kraju demokratycznym i każdy ma prawo do swobody wypowiedzi i tworzenia własnych mediów społecznościowych. Problem widzę w momencie, gdy takie medium już na początku nie radzi sobie z fałszywymi profilami i dezinformacją, czyli rakiem, który toczy gigantów społecznościówek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA