REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rusza polski Facebook, po polsku, bez cenzury, ale z łacińską nazwą. Albicla (nie tylko) dla orłów

Media społecznościowe bez pardonu kasują profile i grupy powiązane najczęściej ze środowiskiem skrajnej prawicy. Albicla ma być rozwiązaniem, jak to określają zainteresowani, problemu cenzury.

18.01.2021
9:10
albicla
REKLAMA

Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna świadoma dezinformacja czy głoszenie bardzo szkodliwych poglądów? Problem ten będzie jeszcze tematem niejednego sporu. Znajdujące się w rękach prywatnych właścicieli media społecznościowe nie zamierzają jednak czekać na jakąkolwiek formę arbitrażu. Z Twittera, Facebooka i wielu innych zaczęły znikać najbardziej kontrowersyjne profile, kanały i grupy środowisk prawicowych. Z dostępem do swoich kont w social media musiał się pożegnać nawet Donald Trump.

REKLAMA

To rodzi pewien problem dla tych środowisk, które nie są widziane już na w zasadzie wszystkich najważniejszych na rynku platformach społecznościowych. Co gorsza dla tej grupy: próby założenia nowych tego rodzaju usług u amerykańskich dostawców usług chmurowych kończą się odmową współpracy. Kluby Gazety Polskiej zdecydowały, mimo wszystko, spróbować.

Albicla to usługa społecznościowa powołana przez Kluby Gazety Polskiej. Start już pojutrze.

 class="wp-image-1563512"
REKLAMA

Usługę zapowiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej podczas programu Polityczna kawa. O Abliclu dowiadujemy się niestety póki co bardzo niewiele. Właściwie tylko tego, że w ramach tej usługi nie doświadczymy politycznej cenzury, o którą środowiska prawicowe oskarżają czołowych amerykańskich usługodawców.

Na dziś nie jest znany model biznesowy usługi (być może, jak wiele innych podmiotów Gazety Polskiej, będzie utrzymywał się z datków). Nie jest też jasne, kto podjął się hostingu tejże usługi i czy jest to polski usługodawca – objęty jurysdykcją polskich organów prawnych – czy też jakiś mający siedzibę w bardziej egzotycznym kraju. Albicla w dosłownym tłumaczeniu to Orzły. W sensie, że to skrót od łacińskiego Albus Aquila, czyli Orzeł biały po naszemu. Usługa ma wystartować już pojutrze, tj. 20 stycznia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA