REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kosmiczny teleskop ARIEL dostał zielone światło. Będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych

Europejska Agencja Kosmiczna przymierza się do stworzenia kolejnego teleskopu kosmicznego, który ma nam dostarczyć nowych informacji o planetach odkrywanych poza Układem Słonecznym.

16.11.2020
18:56
Kolejny teleskop kosmiczny do badania planet pozasłonecznych. ARIEL poleci w 2029 r.
REKLAMA

ARIEL, czyli Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey, to teleskop, którego zadaniem miałoby być badanie w zakresie optycznym i podczerwonym atmosfer nawet 1000 planet pozasłonecznych. Głównym celem badań teleskopu będą ciepłe i gorące planety począwszy od superziem po gorące jowisze krążące w bezpośrednim otoczeniu swojej gwiazdy macierzystej.

REKLAMA
 class="wp-image-1498676"

Instrumenty zainstalowane na pokładzie teleskopu miałyby badać skład chemiczny oraz profile termiczne atmosfer egzoplanetarnych, proces ich powstawania i ewolucji. Według projektu teleskop będzie w stanie wykrywać atmosferyczne sygnały pochodzące od związków takich jak woda, dwutlenek węgla czy metan. Oprócz tego teleskop będzie analizował jak otoczenie, w którym powstaje planeta oraz gwiazda macierzysta wpływają na jej skład chemiczny.  Na tej podstawie po przebadaniu odpowiedniej liczby planet możliwe byłoby także umieszczenie Ziemi w kontekście innych planet skalistych w naszym otoczeniu galaktycznym.

ARIEL coraz bliżej rzeczywistości

Zatwierdzenie projektu teleskopu sprawia, że teraz inżynierowie będą mieli dwa lata na stworzenie różnych elementów teleskopu i sprawdzenie, czy faktycznie będzie on mógł spełniać wszystkie pokładane w nim nadzieje.

 class="wp-image-1498697"

Jak w przypadku większości teleskopów kosmicznych jednym z najtrudniejszych etapów będzie stworzenie zwierciadła głównego teleskopu. W tym przypadku ma być to zwierciadło o średnicy nieco ponad 1 metra, wykonane w całości z aluminium i pokryte warstwą srebra. Będzie to pierwsze zwierciadło tego typu wykonane w całości z aluminium.

Teleskop zostanie umieszczony w jednym z punktów Lagrange'a, w którym wzajemnie znoszą się przyciąganie Ziemi i Słońca. Punkt zlokalizowany jest 1,5 mln km od Ziemi.

 class="wp-image-1498700"

Era kosmicznych poszukiwaczy planet

REKLAMA

Start czteroletniej misji ARIELa planowany jest na 2029 r. Trzy lata wcześniej na orbitę poleci także europejski satelita PLATO, który skupi się na odkrywaniu i badaniu planet skalistych krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca w odległości pozwalającej na istnienie wody w stanie ciekłym, w tzw. ekosferze.

Można zatem stwierdzić, że czeka nas dekada planet pozasłonecznych w europejskich obserwatoriach kosmicznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA