Oprogramowanie  / News

Aplikacja IKO od PKO BP działa już na smartfonach Huaweia bez usług Google'a. Można ją pobrać z App Gallery

Picture of the author

Aplikacja banku PKO BP działa już na smartfonach Huaweia bez dostępu do usług Google'a. IKO, bo tak nazywa się ten program, można na nie pobrać bezpośrednio z Huawei AppGallery.

Najnowsze smartfony marki Huawei z powodu wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami pozbawione są usług Google’a, ale jeden z największych producentów telefonów na świecie się nie poddaje. Aplikacje na jego urządzenia można pobierać ze sklepu Huawei AppGallery.

Oferta oficjalnego repozytorium aplikacji na smartfony Huaweia poprawia się z tygodnia na tydzień, gdyż ich producent dba o dobre relacje z lokalnymi partnerami. Dzięki temu oprócz takich programów jak Allegro czy EmpikGO w ofercie pojawiły się aplikacje banków — był jednak mały haczyk.

IKO od PKO BP na smartfony marki Huawei bez usług Google’a

Z początku, chociaż programy do np. nawigacjizamawiania taksówek lub przewodu osób oraz do obsługi bankowości online faktycznie trafiły do repozytorium Huaweia, to były to kopie 1:1 wersji ze sklepu Google Play, a tym samym i tak wymagały usług Google’a. Odpowiedzialni za nie programiści musieli temu w jakiś sposób zaradzić.

W przypadku banku PKO BP to się już udało i otrzymaliśmy informację, że aplikacja banku o nazwie IKO została już odcięta od google’owej pępowiny. Przed chwilą udało mi się to samodzielnie potwierdzić — program rzeczywiście faktycznie można już zainstalować oraz uruchomić na urządzeniu pozbawionym dostępu do Google Play Services.

Klienci pozostałych banków, takich jak np. Pekao24 czy Mbank, muszą teraz uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż w przypadku ich aplikacji pojawią się stosowne aktualizacje. W wielu przypadkach zostały one jednak już dawno temu oficjalnie zapowiedziane, więc jest spora szansa, że stosowne uaktualnienia pojawią się lada moment.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst