Oprogramowanie  /  Artykuł

Drobiazgi, ale rzucają się w oczy. Windows 10 20H2 – przegląd wszystkich nowości

Picture of the author

Ostatnie komputery zaczynają otrzymywać aktualizację do Windowsa 10 2004. Tymczasem powoli możemy się już szykować do drugiego uaktualnienia. Bez obaw, tym razem będzie szybko, lekko i przyjemnie.

Windows 10 20H2 to uaktualnienie bardzo podobne w swojej formie do Windowsa 10 1909. Okej, już widzę zdziwienie u niektórych: Microsoft zmienił nazewnictwo nowych wersji Windowsa. Teraz w numerze wersji zamiast roku i miesiąca (1909 to 2019 rok, 09. miesiąc, czyli wrzesień) mamy rok i jego połowę. A więc 20H2 to 2020 rok, druga połowa. Niegdyś omawiane uaktualnienie nazywałoby się Windows 10 2009.

Wróćmy jednak do meritum. Windows 10 20H2 będzie aktualizacją rozwojową głównie z nazwy. W rzeczywistości, tak jak Windows 10 1909, przybierze formę zwykłej poprawki – dokładnie takiej, jak co miesiąc jest serwowana jako łatka serwisowa. To oznacza, że uaktualnienie potrwa krótką chwilę, sprowadzając się do błyskawicznej instalacji i jednego ponownego uruchomienia komputera na nowo.

Zmian również jest bardzo niewiele. Będą się jednak bardzo rzucać w oczy. Dotyczą bowiem przede wszystkim wyglądu interfejsu i sposobu, w jaki korzystamy z witryn i aplikacji webowych. Choć to ostatnie, na szczęście dla konserwatystów, jest opcjonalne.

Windows 10 20H2 – co nowego?

Zlikwidowanie koloru wiodącego z aktywnych kafelków i ikon.

Na dziś aktywne kafelki barwione są kolorem wybranym w Ustawieniach jako wiodący. W przypadku mojego komputera jest to kolor granatowy. Jednak wraz z wersją 20H2 ten kolor zostanie zastąpiony półprzeźroczystością. Zdaniem Microsoftu sprawia to, że aktywne kafelki są czytelniejsze i ładniej się komponują z resztą interfejsu systemu. Podobnież ikony: ich podlew staje się przeźroczysty, już nie jest barwy koloru wiodącego. Tak to wygląda w jasnym motywie:

Tak w ciemnym:

A tak w ciemnym z wybranym kolorem wiodącym:

Karty przeglądarki Edge w widoku przełączania aplikacji.

[ALT]+[TAB] to prawdopodobnie jeden z najczęściej wykorzystywanych skrótów klawiszowych w Windowsie. Służy do szybkiego przełączania się między aplikacjami. Wraz z wersją 20H1 ów przełącznik będzie uwzględniał otwarte w przeglądarce Edge karty. Możemy przy tym zdecydować czy chcemy widzieć wszystkie karty, kilka ostatnich – czy też nie chcieć widzieć ich wcale i zostawić wszystko po staremu.

Spartanina już nie ma.

Ta zmiana miała się dokonać w Windowsie 10 2004, ale decyzję przesunięto na przyszłą aktualizację. Wraz z aktualizacją 20H2 klasyczna wersja przeglądarki Edge na fundamencie Spartan zostanie ukryta przed użytkownikiem. Podmieniona zostanie na tę nowoczesną wersję, zbudowaną na projekcie Chromium.

Zmiana częstotliwości odświeżania w bardziej intuicyjnym miejscu.

By zmienić częstotliwość odświeżania naszego monitora, w Windowsie 10 20H2 wystarczy udać się do aplikacji Ustawienia, tam System, potem Ekran, następnie Zaawansowane ustawienia wyświetlania i już.

Informacje o systemie znikają z Panelu sterowania.

Od teraz dostępne są w nowoczesnej aplikacji Ustawienia, wraz z przyciskiem do kopiowania informacji o systemie.

Koniec powiadomień o powiadomieniach – lepsza funkcja Skupienie.

Po włączeniu trybu Skupienie, system Windows milknie, nie wyświetlając nam żadnych powiadomień. Jednak jak tylko z tego trybu wyjdziemy, system niezwłocznie zechce nas poinformować o wszystkich powiadomieniach, które przegapiliśmy. Teraz już nie będzie tego robić.

Tryb dotykowy. Nie mylić z trybem tabletu.

Ta funkcja pierwotnie miała trafić do Windowsa 10 2004. System na komputerach z ekranem dotykowym – ale które nie są tabletami – wyświetli Pulpit z nieco szerzej rozmieszczonymi elementami, co ma ułatwić interakcję dotykiem z systemem.

Nowy wygląd powiadomień.

Znikają pionowo ułożone ikonki strzałek i kółka zębatego. Podmienione zostały na intuicyjny krzyżyk do zamykania powiadomienia i trzykropek rozwijający więcej opcji.

A także, to samo co zwykle.

Czyli setki drobnych poprawek związanych z wykrytymi usterkami i możliwościami zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności.

Windows 10 20H2 – kiedy i dla kogo?

Aktualizacja powinna się pojawić na przełomie września i października. Dostępna będzie dla wszystkich objętych wsparciem technicznym producenta urządzeń. Jest, jak zawsze, darmowa.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst