REKLAMA

Marsjański lądownik zakopał kreta z Ziemi. Tak miało być

Po ponad roku prób wgryzienia się pod powierzchnię Marsa w celu zmierzenia jego wewnętrznej temperatury, „Kret” podłączony do lądownika InSight w końcu znalazł się w całości pod powierzchnią – informują specjaliści z niemieckiej agencji DLR.

11.08.2020 14.51
Marsjański lądownik zakopał kreta z Ziemi. Tak miało być
REKLAMA

W czerwcu, zespół niemieckiego Centrum Badań Kosmicznych uniósł ramię wysięgnika, które dotychczas przyciskało od góry instrument HP3, aby dokładniej przyjrzeć się kretowi umieszczonemu w otworze w powierzchni Marsa. Krótka analiza jego stanu pozwoliła badaczom podjąć decyzję o kontynuowaniu prób wciśnięcia kreta pod powierzchnię. Po dość długiej serii (ponad 150 ruchów) wbijania w dniu 20 czerwca, naukowcy zauważyli poruszające się drobiny regolitu na łyżce wysięgnika (gif poniżej). Wyglądało to tak, jakby kret chciał wyskoczyć i od dołu dobijał się, próbując wyjść na powierzchnię.

REKLAMA

Kiedy unieśliśmy wysięgnik, ku naszemu zdumieniu, Kret był już w większości przysypany piaskiem. Wystawało jedynie kilka centymetrów osłony

– napisano w informacji prasowej opublikowanej przez DLR.

Fakt, że instrument jest już całkowicie zakryty piaskiem daje nadzieję na to, że regolit wytworzy na tyle dużo tarcia, że instrument będzie w stanie wbić się głębiej, na docelową głębokość 3 metrów. Gdyby to tego doszło, misja instrumentu HP3 przyniosłaby znacznie wartościowsze dane naukowe.

Zadaniem Kreta jest mierzenie temperatury wnętrza Marsa

Po pełnym zasypaniu instrumentu, poprawił się kontakt zarówno termiczny jak i mechaniczny z otaczającym go regolitem, co pozwala na ostrożny optymizm w kwestii dalszych prób wbijania się głębiej w Marsa.

 class="wp-image-1323055"

O tym, że Kret znalazł się w końcu pod powierzchnią badacze dowiedzieli się po wykonaniu kilku ryzykownych manewrów, które miały na celu zdiagnozowanie stanu instrumentu.

Po jakimś czasie badacze postanowili spróbować zasypać otwór z kretem i przycisnąć górną warstwę piasku zakrywającą instrument, uniemożliwiając mu tym samym przypadkowe wysunięcie się z otworu.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News. (edited) 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA