Nauka  / Artykuł

Polak stworzył aplikację i wie, gdzie jest burza. Oto projekt Antistorm

Tworzony hobbystycznie przez Jana Górskiego (z zawodu lekarza pracującego w szpitalu) projekt AntiStorm jest dowodem na to, jak wiele informacji da się uzyskać, analizując powszechnie i za darmo dostępne źródła.

Aplikacja AntiStorm (dostępna pod adresem antistorm.eu), działa zarówno w przeglądarce, jak i na urządzeniach mobilnych jako aplikacja PWA (Progressive Web App). Poza możliwością podglądu map satelitarnych i radarowych ma unikalną, w porównaniu do innym tego typu stron, funkcję. Są to powiadomienia typu push, ostrzegające przed zbliżającą się burzą.

W jaki sposób aplikacja przewiduje nadchodzące zjawisko pogodowe? Oto, jak wyjaśnia to sam autor:

Po pobraniu danych radarowych (w Polsce odpowiada za to monopolista - IMGW) obrazy te są przekształcane ze skali kolorystycznej w odbiciowość radarową - odbiciowość przekłada się na intensywność opadu w każdej lokalizacji na mapie. Na danych w odbiciowości pracują skrypty tworzące pole prędkości. Mając sekwencję obrazów radarowych algorytmy ustalają w jakim kierunku i z jaką szybkością poruszają się strefy opadowe. Pole prędkości jest kluczowym elementem całego modelu matematycznego dla danych zakresów odbiciowości radarowej - ono determinuje jak skuteczna będzie prognoza przemieszczania się zjawisk atmosferycznych, a tym samym jak skuteczne będzie powiadamianie. Pola prędkości są więc używane do ekstrapolacji przyszłego położenia burz i stref opadowych.

Gdzie teraz występuje burza?

Innymi słowy - śledzenie działa podobnie, jak np. analizowanie obrazu wideo. Te same obiekty są znajdowane w kolejnych ujęciach czasowych, dzięki czemu ustalany jest wektor kierunku ich przemieszczania się. Ustalana jest też intensywność zjawiska, a każdy z tych elementów jest brany pod uwagę przy przewidywaniu zachowań pogodowych.

Wektory powstające po analizie obrazu

Z tego algorytmu, co przyznaje sam autor aplikacji, wynika również wada tego rozwiązania, polegająca na tym, że burza musi być zaobserwowana aby można było przewidzieć jej ruch. Nie sposób przewidzieć jej spontanicznego pojawienia się przed faktem.

Oprócz zapisywania się na powiadomienia dotyczące burzy i deszczu bądź tylko burzy, stronę możemy wykorzystać do obserwacji widoku radarowego (pokazuje ona obiekty opadowe w skali kolorystycznej odzwierciedlającej intensywność). Kliknięcie na danym obszarze pokazuje nam prawdopodobieństwo wystąpienia opadów oraz jaki czas minie do spodziewanego zjawiska.

Widok burz z kolei umożliwia wizualizację wyładowań, i podobnie jak w przypadku opadów, określenie prawdopodobieństwa i czasu wystąpienia burzy.

Gdzie jest burza? Antistorm podpowie

Trwa się sezon burzowy, a zjawiska atmosferyczne stają się coraz bardziej gwałtowne, między innymi przez zmiany klimatyczne. Warto zaopatrzyć się w możliwość odpowiednio wczesnego ostrzeżenia przed nadchodzącą burzą.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst