REKLAMA

Lasy Państwowe przygotowały majówkowy niezbędnik. Bez tego lepiej do lasu nie wchodź

Państwowe. Lasy są idealnym miejscem na wypoczynek, ale warto pamiętać o bezpieczeństwie. Tym bardziej teraz, kiedy nieodpowiedzialne zachowanie może mieć fatalne konsekwencje. Telefon i powerbank przyjacielem każdego spacerowicza – mówią Lasy

Lasy Państwowe przygotowały majówkowy niezbędnik. Bez tego lepiej do lasu nie wchodź
REKLAMA

„Zapraszamy, ale z troską przypominamy: zadbajmy o bezpieczeństwo – swoje, innych i przyrody” – podkreślają Lasy Państwowe w facebookowym wpisie.

Udając się na leśną eskapadę, powinniśmy być wyposażeni w naładowany telefon i powerbank. Lasy Państwowe sugerują korzystanie z map offline, proponując np. mBDL.

REKLAMA

Wydaje się to dość oczywistą sugestią, ale czasami naprawdę łatwo się zagubić

Policja opisywała przed kilkoma dniami przypadek mężczyzn, którym w trakcie spaceru uciekł pies. Zwierzę spłoszyło się, bo usłyszało wystrzały. Ruszyli na jego poszukiwania, po czym sami zabłądzili.

Nie mogli odnaleźć drogi powrotnej, a dodatkowo nadal słyszeli odgłosy strzałów. Zaniepokojeni o swoje bezpieczeństwo, skontaktowali się z numerem alarmowym. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Tczewie natychmiast skierował na miejsce patrol z referatu patrolowo-interwencyjnego. Funkcjonariusze, posiadający dobrą orientację w terenie, rozpoczęli poszukiwania. W międzyczasie dyżurny nawiązał kontakt z leśniczym oraz innymi służbami, aby ostrzec przebywających w rejonie myśliwych o obecności zagubionych osób.

To dobra lekcja dla wszystkich, by podczas spacerów trzymać psy na smyczy. Mogą się przestraszyć myśliwych, o co niestety nietrudno, ale też w trakcie wybiegania natknąć się na dzikie zwierzęta. Pojedynek z nimi może skończyć się naprawdę źle.

W orientacji pomagają słupki, ale warto wiedzieć, jak je odczytywać.

Las jest podzielony na oddziały leśne – to sektory oznaczone numerami. Podążając w jednym kierunku, dotrzesz do linii oddziałowej – bezdrzewnego pasa z charakterystycznym słupkiem. Znajdziesz na nim numer aktualnego i sąsiednich oddziałów. To klucz do odnalezienia się na mapie lub podania precyzyjnej lokalizacji służbom ratunkowym – tłumaczą leśnicy.

W kryzysowej sytuacji mogą pomóc stosy drewna. Każdy z nich ma plakietkę z numerem. „Ten leśny ‘adres’ pozwala szybko i dokładnie określić twoją pozycję” – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Oprócz typowych leśnych „zagrożeń” jak kleszcze – dlatego trzeba unikać wysokich traw i nie odsłaniać ciała – szczególnie niebezpieczna jest dziś susza. Lasy Państwowe przypominają, że od początku roku odnotowano już blisko 1800 pożarów lasów.

To aż czterokrotnie więcej niż analogicznym okresie 2024 r.

Nie tylko ogień w odległości mniejszej niż 100 m od lasu czy wypalanie traw może doprowadzić do tragedii. Zwykły niedopałek albo iskra z rury wydechowej są w stanie zapoczątkować pożar, więc naprawdę trzeba być ostrożnym.

Ogień zagraża nie tylko drzewom, ale też dzikim zwierzętom i ludziom. Szczególnie młode ssaki, płazy i owady nie mają szans uciec przed ogniem – przypominają Lasy Państwowe.

REKLAMA

Niestety pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym jest tego dowodem. Jak mówił dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr, „największą stratą przyrodniczą to jest to, co spłonęło bezpośrednio w ogniu, czyli wszystkie drobne stworzenia, bezkręgowce, drobne kręgowce, to co nie miało szansy ucieczki”.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-30T09:42:34+02:00
Aktualizacja: 2025-04-30T08:05:39+02:00
Aktualizacja: 2025-04-29T07:00:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA