REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft Edge z turbodoładowaniem. Ruszyły testy wersji 85

Edge 85 wkracza w główną fazę testów. Ta wersja skupiona jest przede wszystkim na jeszcze szybszym działaniu. Choć posiadacze malutkich pakietów internetowych powinni mieć się na baczności.

03.06.2020
10:45
Microsoft Edge na turbodoładowaniu. Ruszyły testy wersji 85
REKLAMA
REKLAMA

Aktualna wersja przeglądarki Edge to ta oznaczona numerem 83. Microsoft jednak właśnie awansował Edge’a 85 z eksperymentalnego kanału rozwojowego Canary do przeznaczonego na testy ze strony programistów kanału Dev. Wersja 85 nie zawiera żadnych kluczowych nowości pod względem nowych funkcji. Przeglądarka ma jednak pozwolić na jeszcze szybsze surfowanie za sprawą mechanizmu, który w Chrome obecny jest od dawna.

Edge 85 z przedładowywaniem stron internetowych. Pobierze je do pamięci zanim klikniesz w hiperłącze.

Przedładowywanie (preloading) witryn internetowych to mechanizm, który od lat dostępny jest chociażby w przeglądarce Google Chrome. Za jego sprawą przeglądarka – mając w pamięci historię przeglądania, zapisane ciasteczka i inne informacje na nasz temat – stara się odgadnąć, w które z łącz na danej witrynie najprawdopodobniej klikniemy za chwilę. I od razu pobiera do pamięci dane kryjące się pod tym łączem, by po kliknięciu nie trzeba było już nic pobierać z Sieci.

edge 85 class="wp-image-1159651"

Funkcja ta jest opcjonalna z bardzo prostej przyczyny. Dla większości użytkowników, jeżeli będzie działać poprawnie, będzie dość użyteczna. Niektórzy jednak mają tak słabe łącza internetowe i tak niewielkie pakiety danych, że ta może stać się problematyczna. Wszak tacy użytkownicy nie chcą, by przeglądarka na oślep pobierała mnóstwo danych tylko po to, by zaoszczędzić sekundy przy każdym kliknięciu w łącze internetowe.

W kanale eksperymentalnym Canary też się dzieją ciekawe rzeczy. Edge 85 na życzenie uruchomi aplikacje webowe przy starcie komputera.

Druga z nowości ma na razie charakter eksperymentu, będąc dostępną wyłącznie w kanale Canary – co oznacza, że może nie trafić do produkcyjnej wersji Edge’a 85, a do jednej z przyszłych jego wersji. Za jej sprawą możliwe będzie uruchamianie aplikacji webowych wraz ze startem systemu operacyjnego – a więc będzie można je wrzucać do tak zwanego Autostartu. Funkcja ta działa zarówno na Windowsie, jak i na macOS-ie.

edge 85 class="wp-image-1159654"
REKLAMA

Działa ona jednak wyłącznie w aplikacjach typu PWA (Progressive Web App). Przy instalacji takiej aplikacji na naszym komputerze Edge zapyta się czy ma być uruchamiana wraz z systemem. Funkcję można testować chociażby z Bezprawnikiem, który jest pierwszą PWA naszej Grupy Spider’s Web – do czego serdecznie zachęcam.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA