REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Ekologia

Naukowcy odkryli sposób by panele słoneczne były wydajne. Wreszcie

Naukowcy z Instytutu Badań nad Energią Słoneczną w Singapurze stworzyli najbardziej wydajne panele słoneczne na świecie. Łącząc ze sobą dobrze znane technologie.

Naukowcy odkryli sposób by panele słoneczne były wydajne. Wreszcie
REKLAMA
388 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Rozwiązanie, o którym mowa w nie jest w 100 proc. uniwersalne. Za to jego wydajność jest mniej więcej o 35 proc. wyższa w porównaniu do rozwiązań oferowanych na rynku. Zdaniem Carlosa Rodríguez-Gallegosa, który kierował badaniami, pomysł który powstał w Singapurze jest najbardziej opłacalnym zastosowaniem paneli słonecznych, który jest w stanie zmniejszyć średni koszt energii elektrycznej nawet o 16 proc.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

No dobrze, ale co to za nowatorski pomysł? W skrócie: połączenie paneli dwustronnych z mechanizmem śledzenia słońca. To drugie rozwiązanie w branży fotowoltaicznej często określane jest jako tracker bądź trackingiem. Zasada działania nie jest zbyt skomplikowana. Instalację fotowoltaiczną uzbraja się w czujniki, które śledzą pozycję Słońca na horyzoncie i na tej podstawie ustawiają się w optymalnym kierunku i pod optymalnym kątem, jeśli chodzi o produkcję energii.

Ok, mamy zatem pierwszą znaną technologię. Z czym połączyli ją badacze z Singapuru? Sterowanie trackerami zostało zaadaptowane do dwustronnych paneli słonecznych, których największą zaletą jest oczywiście to, że absorbują również energię słoneczną odbitą od Ziemi.

Więcej energii za mniejszą cenę

Jak mówi Rodríguez-Gallegos, celem każdego panelu słonecznego jest pochłonięcie jak największej ilości energii słonecznej. Obecnie panele słoneczne na całym świecie są instalowane głównie ze stałą orientacją i pochłaniają światło tylko z jednej strony.

REKLAMA

Według naukowców, zastosowanie dwustronnych paneli generowałoby o 35 proc. więcej energii w połączeniu z trackerami jednoosiowymi i 40 procent więcej w połączeniu z trackerami dwuosiowymi. Wyliczenie to powstało na bazie globalnych danych pogodowych dot. pozycji słońca i zagęszczenia chmur w ujęciu rocznym.

W swoich wyliczeniach, grupa uwzględniła także koszty związane z materiałami, budową i konserwacją paneli słonecznych. Dwustronne, ruchome panele według naukowców obniżyłby koszt kilowatogodziny średnio o 16 proc. Minusem tego pomysłu jest to, że nie wszystkie prostsze instalacje dałoby się zastąpić. Mowa tu chociażby o panelach montowanych na dachach domów jednorodzinnych, w których ani ruchoma instalacja, ani dwustronne panele nie mają po prostu sensu. Niemniej jednak w przypadku farm solarnych, połączenie tych dwóch pomysłów przyniosłoby wymierne korzyści. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na zieloną energię, badanie przeprowadzone w Instytucie Badań nad Energią Słoneczną jest niezwykle cenne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA