REKLAMA

Lenovo poradziło sobie doskonale z epidemiologicznym kryzysem. Firma odnotowała rekordowy dochód

Globalny kryzys gospodarczy wywołany pandemią COVID-19 to bardzo trudne wyzwanie dla niemal wszystkich przedsiębiorstw. Nie wszystkie sobie z nim poradzą. A już na pewno nie tak dobrze jak Lenovo.

21.05.2020 19.18
Lenovo Yoga C940
REKLAMA
REKLAMA

Z jednej strony zapotrzebowanie na komputery osobiste i usługi informatycznie gwałtownie rośnie. Zmuszeni do społecznej izolacji pracownicy firm na całym świecie zostali odesłani do domów – gdzie przecież muszą mieć zapewnione stosowne narzędzia do pracy zdalnej. Z tych samych powodów dużo trudniej jest zapewnić stosowną podaż na rosnący popyt – wszak dostawcy sprzętu, oprogramowania i usług również są paraliżowani przez epidemię COVID-19.

Tym większe wrażenie robią przedstawione właśnie wyniki finansowe Lenovo za ubiegły kwartał i rok. Firma odnotowała całoroczne przychody w kwocie przekraczającej 50,7 mld dol., i to drugi rok z rzędu. Niezmiennie Lenovo pozostaje rentowne – odnotowując 1,02 mld dol. dochodu przed opodatkowaniem, co oznacza 19-procentowy wzrost rok do roku.

Jak Lenovo pokonało koronawirusa?

Firma nie omieszkała się tym pochwalić przekazując swój raport inwestorom. Lenovo wykorzystało sieć ponad trzydziestu własnych i zewnętrznych zakładów na całym świecie do skorygowania mocy produkcyjnych i zrównoważenia produkcji. Wchodząca w skład Lenovo Intelligent Devices Group (IDG) pozostaje głównym motorem dobrych wyników firmy. Grupa PC and Smart Devices (PCSD), jeden z dwóch działów IDG, osiągnęła przychody za pełny rok na poziomie niemal 40 mld dol., co stanowi wzrost o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku.

Wzrosła też rentowność grupy — dochód przed opodatkowaniem sięgnął rekordowego poziomu 2,3 mld dol., co stanowi wzrost o ponad 18 proc. w ujęciu rok do roku. Lenovo utrzymało się na pozycji lidera światowego rynku PC, a jego udział w rynku wzrósł o ponad 1 punkt procentowy i wyniósł 24,5 proc. za pełny rok.  Drugi dział IDG, Mobile Business Group (MBG) był na dobrej drodze do przełomowego roku, czemu przeszkodziło wymagane zamknięcie głównej fabryki telefonów w Wuhan. Przychody więc spadły, co przełożyło się na w kwocie   43 mln dol. – mimo wzrostu rentowności o 96 mln dol.

Lenovo Yoga S940

Dział Data Center Group (DCG) odnotował ogólny spadek przychodów o 8,7 proc. w ujęciu rok do roku ze względu na mniejszy popyt na rozwiązania hiperskalowe oraz znaczne spadki cen towarów, ale przychody z pozostałej oferty wzrosły o 5,3 proc. w ujęciu rok do roku. Wpłynęło na to dwucyfrowe zwiększenie przychodów z infrastruktury zdefiniowanej programowo (SDI), pamięci masowej, a także oprogramowania i usług.

REKLAMA

Na koniec warto wspomnieć o rozwoju działów związanych z transformacją biznesu. Przychody segmentu Smart IoT wzrosły niemal czterokrotnie w ujęciu rok do roku dzięki rozwiązaniom do rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, inteligentnego biura i Internetu rzeczy. Przychody z inteligentnej infrastruktury zwiększyły się w ujęciu rok do roku o 37 proc. Przychody z inteligentnych rozwiązań branżowych wzrosły ponad dwukrotnie dzięki dobrym wynikom w dziale Data Intelligence Business Group oraz inteligentnym rozwiązaniom medycznym i edukacyjnym. Segment oprogramowania i usług odnotował przełomowy rok dzięki rekordowym przychodom na poziomie 3,5 mld USD, co – jak Lenovo zauważa w nadesłanej mediom informacji prasowej – stało się katalizatorem dla przemian całej firmy.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA