REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Rusza PANOSETI - program poszukiwania życia pozaziemskiego w skali nanosekundowej

Zespół astronomów kierowany przez fizyczkę Shelley Wright z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego uruchomił parę teleskopów, które będą bezustannie skanować nocne niebo w poszukiwaniu sygnałów nadanych przez inteligentne formy życia w naszej galaktyce.

06.03.2020
16:12
Rusza PANOSETI – program poszukiwania życia pozaziemskiego w skali nanosekundowej
REKLAMA
REKLAMA

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Berkeley oraz z Uniwersytetu Harvarda zainstalowali niedawno dwa prototypowe teleskopy w Obserwatorium Lick w pobliżu San Jose. To dwa pierwsze z kilkuset teleskopów, które będą tworzyły projekt Panoramic SETI (PANOSETI - Pulsed All-sky Near-Infrared Optical SETI).

 class="wp-image-1100654"
Droga Mleczna obserwowana z północnej i południowej półkuli. Źródło: Nick Risinger (Photopic Sky Survey)

Po ukończeniu budowy PANOSETI będzie pierwszym obserwatorium zdolnym bezustannie poszukiwać błysków promieniowania w zakresie optycznym i podczerwonym. Takie impulsy trwające od nanosekund do sekund mogą być pochodzenia astrofizycznego (podobne do szybkich błysków radiowych) albo mogą być sygnałami wysyłanymi przez inne formy życia.

Według Shelley Wright uruchomienie dwóch teleskopów PANOSETI otwiera astronomom okno na to, jak wszechświat zachowuje się w skali nanosekund.

PANOSETI będzie badało wszechświat co do miliardowej części sekundy - w takiej skali jeszcze wszechświata nie obserwowano.

Gdy astronomowie badają przestrzeń kosmiczną w nowej skali, zazwyczaj napotykają na coś czego nikt się nie spodziewał. PANOSETI może doprowadzić do odkrycia nowych zjawisk astronomicznych lub sygnałów od obcych cywilizacji- mówi Dan Werthimer, technolog z SETI Research Center.

Jakie są szanse na wykrycie sygnałów od obcych cywilizacji?

REKLAMA

Krótka i prawidłowa odpowiedź brzmi: nie mamy pojęcia. Dzięki PANOSETI będziemy obserwować poszukiwać sygnałów od obcych cywilizacji w zupełnie nowy sposób. Naszym celem jest stworzenie nowego, specjalnego obserwatorium SETI zdolnego do bezustannego obserwowania całego widzialnego nieba - mówi Wright.

Naszym celem jest zasadniczo poszukiwanie bardzo krótkich ale silnych sygnałów emitowanych przez zaawansowane cywilizacje. Ponieważ te sygnały są tak krótkie i najprawdopodobniej rzadkie, planujemy badać ogromne połacie nieba przez długi okres czasu - dodaje Dan Werthimer pracujący w programie SETI od 45 lat.

Program PANOSETI powstał w 2018 roku. Zgodnie z planem obserwatorium powinno obserwować około 10 000 stopni kwadratowych nieba jednocześnie. W tym celu niezbędne będzie zbudowanie setek teleskopów, bowiem każdy z nich będzie obserwował obszar o wymiarach 10 x 10 stopni. Dla porównania, tarcza Księżyca w pełni ma średnicę rzędu 0,5 stopnia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA