Rusza PANOSETI - program poszukiwania życia pozaziemskiego w skali nanosekundowej
Zespół astronomów kierowany przez fizyczkę Shelley Wright z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego uruchomił parę teleskopów, które będą bezustannie skanować nocne niebo w poszukiwaniu sygnałów nadanych przez inteligentne formy życia w naszej galaktyce.
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Berkeley oraz z Uniwersytetu Harvarda zainstalowali niedawno dwa prototypowe teleskopy w Obserwatorium Lick w pobliżu San Jose. To dwa pierwsze z kilkuset teleskopów, które będą tworzyły projekt Panoramic SETI (PANOSETI - Pulsed All-sky Near-Infrared Optical SETI).
Po ukończeniu budowy PANOSETI będzie pierwszym obserwatorium zdolnym bezustannie poszukiwać błysków promieniowania w zakresie optycznym i podczerwonym. Takie impulsy trwające od nanosekund do sekund mogą być pochodzenia astrofizycznego (podobne do szybkich błysków radiowych) albo mogą być sygnałami wysyłanymi przez inne formy życia.
Według Shelley Wright uruchomienie dwóch teleskopów PANOSETI otwiera astronomom okno na to, jak wszechświat zachowuje się w skali nanosekund.
PANOSETI będzie badało wszechświat co do miliardowej części sekundy - w takiej skali jeszcze wszechświata nie obserwowano.
Jakie są szanse na wykrycie sygnałów od obcych cywilizacji?
Program PANOSETI powstał w 2018 roku. Zgodnie z planem obserwatorium powinno obserwować około 10 000 stopni kwadratowych nieba jednocześnie. W tym celu niezbędne będzie zbudowanie setek teleskopów, bowiem każdy z nich będzie obserwował obszar o wymiarach 10 x 10 stopni. Dla porównania, tarcza Księżyca w pełni ma średnicę rzędu 0,5 stopnia.