REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NASA sprawdza wpływ koronawirusa na najbliższe misje kosmiczne

W celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła właśnie analizę obecnego stanu przygotowań do nadchodzących misji kosmicznych. 

23.03.2020
20:05
Pierwsze zdjęcie Głębokiego Pola Webba
REKLAMA
REKLAMA

Celem audytu było sprawdzenie, które zadania mogą być realizowane przez pracowników zdalnie, które będą nadal realizowane w fabrykach, a które zostaną wstrzymane.

Jednym z najwyższych priorytetów dla agencji jest tegoroczna misja marsjańska, w ramach której w kierunku Czerwonej Planety poleci łazik Perseverance oraz Mars Helicopter. Z tego też powodu przygotowania do startu będą kontynuowane. Większość prac w ramach tego projektu wykonywana jest przez pracowników i wykonawców pracujących zdalnie w całej agencji. Wciąż trwa analiza warunków pracy pracowników zatrudnionych na obszarach objętych restrykcjami, np. w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii.

 class="wp-image-1112466"
Łazik Perseverance. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Zespół przygotowujący misję Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, także w Kalifornii, wstrzymuje prace nad integracją i testowaniem teleskopu. Decyzja ta może ulec zmianie w zależności od tego jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiczna w ciągu najbliższych kilku dni. Teleskop aktualnie znajduje się w tzw. cleanroomie. Tutaj warto zauważyć, że w raporcie, który ukazał się pod koniec 2019 r., szanse startu misji w terminie (marzec 2021 r.) szacowano na jedynie 12%. Teraz są już one znacznie mniejsze.

 class="wp-image-1112469"

Choć Lockheed Martin kontynuuje prace nad pierwszym od ponad 30 lat samolotem doświadczalnym X-59, to NASA będzie prowadziła swój nadzór i inspekcje niemal wyłącznie wirtualnie.

 class="wp-image-1112475"

Jak już pisałem w ubiegłym tygodniu, przedstawiciele agencji poinformowali o wstrzymaniu prac nad budową i testowaniem rakiety Space Launch System (SLS) oraz statku Orion.

 class="wp-image-1110630"

Naturalnie prace związane z obsługą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą kontynuowane tak jak dotychczas. Kontrolerzy lotu pracują w Centrum Kontroli Misji w Johnson Space Center w Houston, gdzie w marcu wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa dla pracowników.

 class="wp-image-1100192"
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) Źródło: NASA
REKLAMA

Bez zakłóceń będzie kontynuowane szkolenie astronauty Chrisa Cassidy'ego, który przygotowuje się do planowanego na 9 kwietnia lotu na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tak jak przy wszystkich załogowych misjach kosmicznych, członkowie załogi podlegają dwutygodniowej kwarantannie tuż przed startem. Dzięki temu można sprawdzić czy astronauci nie są chorzy jeszcze przed dotarciem na pokład ISS.

Wszystkie powyższe środki są tymczasowe i czas ich obowiązywania będzie bezpośrednio zależał od rozwoju epidemii zachorowań na COVID-19.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA