REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Tech

Radioastronomowie odkryli planetę działającą jak dynamo elektryczne

Astronomowie wykorzystujący w swojej pracy radioteleskop LOFAR (Low Frequency Array) w Holandii odkryli czerwonego karła GJ1151, który emituje zmienne sygnały radiowe. Charakter tych sygnałów sugeruje, że wokół gwiazdy krąży planeta o rozmiarach zbliżonych do Ziemi. Pełne okrążenie gwiazdy zajmuje potencjalnej planecie około czterech dni.

Radioastronomowie odkryli planetę działającą jak dynamo elektryczne
REKLAMA
160 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Przynajmniej teoretycznie, planeta która okrąża taką gwiazdę w takim czasie, powinna znajdować się w jej ekosferze, czyli w regionie, w którym temperatury umożliwiają istnienie wody w stanie ciekłym na jej powierzchni.

 class="wp-image-1089156"
Wizja artystyczna przedstawiająca egzoplanetę w roli dynama elektrycznego, krążącą wokół oddalonego od nas o 26 lat świetlnych czerwonego karła GJ 1151. Źródło: Danielle Futselaar

W przypadku tego układu gwiazda-planeta jest jednak coś wyjątkowego. Gwiazda emituje fale radiowe, ponieważ krążąca wokół niej planeta działa jak dynamo elektryczne. Zmienność sygnału radiowe wskazuje, że między gwiazdą a planetą przepływa ogromny  ładunek elektryczny, który dostarcza dodatkowego ciepła do ogrzewania atmosfery planety. Możliwe także, że atmosfera właśnie odparowuje w przestrzeń kosmiczną. Naturalnie w takim wypadku na powierzchni planety przyszłość dla jakiegokolwiek życia malowałaby się w ciemnych barwach.

Naukowcy z Holandii zaznaczają tutaj jednak, że nie mamy wystarczających informacji do tego, aby dokładnie określić rozmiary i masę planety, dlatego też ciężko ustalić co może się dziać z jej atmosferą. Badacze planują zbadanie gwiazdy metodą prędkości radialnych. Jeżeli uda się dostrzec wahania gwiazdy spowodowane przyciąganiem grawitacyjnym krążącej wokół niej planety, będzie można lepiej oszacować masę i orbitę planety. Dopiero wtedy będzie można tworzyć modele potencjalnej atmosfery.

REKLAMA

Skoro jednak udało się znaleźć planetę w sygnałach radiowych emitowanych przez jej gwiazdę macierzystą, to zapewne istnieje wiele takich układów i należy rozpocząć ich poszukiwanie. Być może w ten sposób powstała zupełnie nowa metoda poszukiwania planet pozasłonecznych krążących wokół czerwonych karłów, które zazwyczaj charakteryzują się silnym polem magnetycznym.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA