REKLAMA

Europa wysyła wiertło na południowy biegun Księżyca... w ramach rosyjskiej misji Łuna 27

Pierwszym europejskim urządzeniem, które wyląduje na Księżycu w latach dwudziestych, będzie wiertło i zestaw do analizy próbek gruntu, który dotrze na powierzchnię naszego naturalnego satelity w ramach rosyjskiej misji Łuna-27.

03.02.2020 20.09
Europa wysyła wiertło na południowy biegun Księżyca… w ramach rosyjskiej misji Łuna 27
REKLAMA
REKLAMA

Głównym celem misji będzie zbadanie składu chemicznego gruntu w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Nie jest tajemnicą fakt, że naukowcy będą w szczególności poszukiwać lodu wodnego, którego pokłady w tym rejonie Księżyca mogą znajdować się na lub tuż pod powierzchnią.

 class="wp-image-1081047"
Równina lawowa Mars Australe na Księżycu, sfotografowana przez japońską sondę Kaguya w 2007 r. Źródło: JAXA

W ramach swojego udziału Europa dostarcza Rosjanom element o nazwie Prospekt, na który składa się robotyczne wiertło i miniaturowe laboratorium wyposażone w instrumenty naukowe pozwalające wkopać się nawet na metr pod powierzchnię gruntu, pozyskać próbki i dostarczyć je do laboratorium znajdującego się na pokładzie lądownika.

Jeżeli naukowcom uda się ustalić, na jaką ilość lodu wodnego mogą liczyć w przyszłości, będzie można planować kolejne misje, które będą korzystały z zasobów wody na miejscu.

 class="wp-image-1080978"
Głównym celem misji lądownika Łuna-27 będzie badanie składu chemicznego gruntu w okolicach południowego bieguna Księżyca. Źródło: ESA

Wczoraj doszło do podpisania opiewającego na 31,5 mln dol. kontraktu na stworzenie szczegółowego projektu, dalsze testy i końcową integrację wiertła oraz zestawu instrumentów, które polecą na pokładzie rosyjskiej sondy.

Warto tutaj zauważyć także, że podczas lądowania Łuna-27 będzie korzystała z europejskiego systemu Pilot, który będzie wspierał główny system nawigacji w precyzyjnym podejściu do lądowania.

 class="wp-image-1081038"
Podczas prowadzonych na Ziemi testów, wiertło musiało potwierdzić swoją zdolność pozyskiwania próbek gruntu z głębokości 1 m pod powierzchnią w temperaturach zbliżonych do obecnych na Księżycu. Źródło: ESA/Leonardo Space

Pozyskiwanie tlenu bezpośrednio ze skał i pyłu księżycowego może stanowić kluczowy element systemów podtrzymywania życia dla członków przyszłych misji załogowych.

Prowadzone w laboratoriach testy instrumentu Prospekt odbywały się w warunkach zbliżonych do księżycowych: w temperaturze -150 stopni Celsjusza, w niskim ciśnieniu i w obecności materiałów przypominających regolit pokrywający powierzchnię Księżyca.

Podczas testów wiertło rozdrabniało różne bryły - od żwiru po drobny pył, z różną zawartością lodu wodnego, natomiast zestaw instrumentów do analizy (ProSPA) testowany był na prawdziwych meteorytach. W skład zestawu wchodzi paleta instrumentów, jakie można by znaleźć w ziemskim laboratorium służącym do badania meteorytów czy próbek skał przywiezionych z Księżyca.

REKLAMA

W międzyczasie inny zespół naukowców rozpoczyna proces wyboru zacienionego i atrakcyjnego naukowo miejsca lądowania.

Start misji aktualnie planowany jest na 2025 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA