REKLAMA

Koniec chaosu miliona kart. Opera 67 prezentuje Konteksty

Opera 67 prezentuje nową funkcję Konteksty. Jeśli zaś waszą zmorą jest setka otwartych kart, w których ciągle się gubicie, pokochacie ją z pewnością.  

25.02.2020 15.12
Opera R2020 nowości
REKLAMA
REKLAMA

Opera może i późno zaczęła noworoczne porządki, ale robi je za to w świetnym stylu.

Konteksty w Operze 67 zapowiadają się wybornie.

Opera postanowiła poprawić to, z czego korzysta każdy z nas – karty. Sensowne zarządzanie nimi potrafi być codziennym koszmarem. Jedni radzą sobie, dodając do przeglądarki odpowiednie rozszerzenia, inni traktują otwieranie kolejnych okien jak tworzenie tymczasowych folderów do pracy czy zakupów (winna), jeszcze inni posuwają się do posiadania osobnej przeglądarki do pracy i do czasu wolnego (także winna). Wszystko to w nadziei na zapanowanie, choćby w ograniczonym stopniu, nad straszliwą klątwą Chaosu Miliona Kart.

Konteksty (Workspaces) mają być na nią antidotum kompletnym i trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka wyglądają nader obiecująco. To narzędzie, które ma pomóc segregować karty pod kątem tego, do czego są nam potrzebne.

W jednym kontekście możemy trzymać strony związane z pracą, w drugim z wyjazdem na wakacje, w trzecim wszystkie porzucone w połowie artykuły, do których na pewno zaraz* wrócimy (zaraz rozumiemy w tym wypadku jako najpóźniej za 15 lat). W sumie możemy mieć działających pięć kontekstów. Żeby łatwo się w nich rozeznać, każdy może zostać odpowiednio nazwany i oznaczony zgrabną ikonką.

Opera Workspace class="wp-image-1092894"
Konteksty w Operze

Konteksty znajdują się na samej górze bocznego paska, aktywny jest zaznaczony na niebiesko.

Opera 67 konteksty class="wp-image-1092891"
Łatwe przepinanie karty do innych kontekstów.

Żeby stworzyć nowy kontekst lub edytować istniejące, trzeba kliknąć wielokropek znajdujący się na dole bocznego paska. Jeśli chcemy za ich pomocą uporządkować bałagan, który już mamy w przeglądarce, możemy otwarte karty łatwo przenieść od odpowiednich kontekstów.

Opera Reborn 4 R2020.

Poza wprowadzeniem Kontekstów nowa wersja Opery oferuje szereg drobniejszych ulepszeń. Jej użytkownicy dowiedzą się szybko, że mają na pasku zdublowane karty, dzięki podświetlaniu bliźniaków przez przeglądarkę. Osoby, które nie widzą już nic w gąszczu zakładek, mogą obejrzeć ich na karuzeli, dzięki skrótowi Ctrl+Tab.

Aktualizacja do Opery 67 to część serii aktualizacji zwanej Reborn. W ich ramach Opera wprowadza duże zmiany. Niemal trzy lata temu, gdy przeglądarka po raz pierwszy ogłosiła swoje odrodzenie, pojawiły się w niej wbudowane w boczny pasek komunikatory i tryb czarny.

Reborn2 przyniósł funkcję Flow. Trzeci portfel krytowalut i szybszy VPN. R2020 nazwanym zgodnie z najlepszymi tradycjami firm technologicznych, kompletnie od czapy w kontekście serii, to kolejne naprawdę przydatne funkcje, które powinni pokochać użytkownicy.

REKLAMA

Aktualizacja powinna już dziś być dostępna dla wszystkich.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA