REKLAMA

FBI: „odblokujcie iPhone'a mordercy”. Apple: „nie ma takiej opcji”

FBI oskarża Apple'a o brak współpracy, Apple oskarża agencję o opieszałość. Znów poszło o możliwość dostania się do smartfona.  

15.01.2020 15.48
iPhone 11 Pro
REKLAMA
REKLAMA

Na początku grudnia w bazie wojskowej w Pensacola na Florydzie doszło do strzelaniny. Szkolący się tam kadet Mohammed al-Szamrani otworzył ogień w budynku szkoleniowym. Zabił trzy osoby, zanim sam został zastrzelony. W tym tygodniu prokurator generalny USA William Barr oświadczył, że był to motywowany ideologicznie akt terrorystyczny. Na konferencji prasowej zarzucił także Apple'owi, że firma nie udzieliła FBI „istotnej pomocy” w śledztwie.

Apple zdecydowanie się z tą oceną nie zgadza.

Oświadczenie Apple'a w sprawie zarzutów FBI

Firma wystosowała oświadczenie, w którym odpiera zarzuty ze strony FBI.

Firma zdecydowała się także wbić szpilę agentom FBI, sugerując, że być może to oni nie działali tak szybko, jak powinni.

Apple kontra FBI. To kolejna odsłona sporu, który troczy się od lat

Spór między Apple'em a FBI o dostęp do iPhone'ów toczy się od 2015 r. Wtedy zainicjował go atak terrorystyczny w San Bernardino, w którym zginęło 14, a rannych zostało 21 osób. FBI chciało wtedy, żeby Apple obszedł swoje zabezpieczenia, tworząc furtkę, która pozwoliłaby służbom pozyskać dostęp do danych przechowywanych na iPhone'ach. Apple odmówił, podkreślając, że nie da się stworzyć backdoora dla jednego telefonu, a zrobienie tego dla wszystkich naraziłoby bezpieczeństwo i prywatność jego użytkowników. Firma podtrzymała swoje stanowisko także w dzisiejszym oświadczeniu:

REKLAMA

FBI przed laty zareagowało pozwaniem Apple'a do sądu i, choć potem zrezygnowało z tej drogi, znalazłszy kogoś, kto podjął się włamania do smartfona sprawców strzelaniny, jej ocena postawy firmy raczej się nie zmieniła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA