REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Warsaw, mamy problem. Polski satelita PW-Sat2 z powodu usterki dłużej zostanie na orbicie

Dokonując przeglądu polskich sztucznych satelitów wymieniłem między innymi urządzeniami również PW-Sat2 - satelitę zbudowanego przez studentów ze Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej.

04.12.2019
18:11
Warsaw, mamy problem. Polski satelita PW-Sat2 z powodu usterki dłużej zostanie na orbicie
REKLAMA
REKLAMA

Mija już rok PW-Sat2 na orbicie - bo start Falcona z satelitą na pokładzie odbył się 3 grudnia 2018 r. Przypomnijmy, że jednym z celów misji był test deorbitacji - dlatego też pod koniec 2018 r. dokonano otwarcia żagla deorbitacyjnego. Miało to na celu zdestabilizowanie orbity obiektu na tyle, aby doprowadzić do jego powrotu do atmosfery i spłonięcie.

W ciągu roku wysokość orbity obniżyła się o około 30 kilometrów. Ilustruje to wykres.

 class="wp-image-1051234"

Planowany czas deorbitacji to około 2,5 roku. Jest to okres dłuższy niż zakładano. Wydłużenie eksperymentu nastąpiło, ponieważ żagiel deorbitacyjny uległ uszkodzeniu i nie jest tak wydajny jak planowano. Na żaglu pojawiły się rozerwania, obejmujące około 30-35 proc. jego powierzchni. Obniża to skuteczność jego działania w celu destabilizacji orbity.

Na pokładzie PW-Sat2 znajdują się kamery - oto fotografia żagla wykonana w kosmosie.

 class="wp-image-1051237"

Sam moment otwarcia żagla deorbitacyjnego również udało się uchwycić na filmie nagranym pokładową kamerą.

Przed decyzją o rozpoczęciu fazy deorbitacji przeprowadzono również 26 eksperymentów związanych z badaniem dawki radiacji na niskiej orbicie okołoziemskiej, których wyniki były prezentowane przez naukowców i studentów z Politechniki na branżowych konferencjach np. European CubeSat Symposium oraz Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Waszyngtonie.

 class="wp-image-1051240"
REKLAMA

PW-Sat2 będzie miał następcę - nad PW-Sat3 pracuje już kolejny rocznik studentów. Tym razem prawdopodobnie nie będzie do nanosatelita, a urządzenie o nieco większych rozmiarach - jednak oficjalnie żadne szczegóły jeszcze nie zostały podane.

Zdjęcia odebrane z PW-Sat 2 i związane z projektem możemy oglądać na oficjalnym koncie Flickr projektu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA