Tech  / Artykuł

Pytanie na otwarcie tygodnia - skorzystasz z Asystenta Huawei?

Podobno to „koniec Asystenta Google”. Tymczasem Asystent Google ma i będzie miał się świetnie, bo nowa usługa Huaweia w żadnym stopniu nie jest dla niego konkurencją. Czym zatem jest Asystent Huawei?

Postawmy sprawę jasno: Asystent Huawei NIE JEST asystentem głosowym. Można odnieść takie wrażenie, gdyż w ostatnim czasie każdy „asystent” dostępny na smartfonach kojarzymy z obsługą głosową – czy to Siri, czy to Asystent Google, czy nawet nieszczęsny Bixby; ich podstawą jest głos.

Czym zatem jest Asystent Huawei?

Samo słowo „asystent” jest tu nieco przesadzone. Takiego „asystenta” bowiem ma niemal każdy smartfon – wystarczy przesunąć kciuk na skrajnie lewy pulpit.

Wyjąwszy Samsunga, u którego skrajnie lewy pulpit okupuje zbiór informacji od Bixby’ego, który jest także asystentem głosowym, u większości producentów znajduje się tam sekcja „odkrywania”.

asystent-huawei-assisstant-polski 2
Asystent Huawei zastępuje widżet Google Discover

U producentów, którzy ściśle współpracują z Google’em – w tym także u Huaweia – znajdziemy tam pulpit Google Discover.

To zbiór najnowszych informacji ze świata, przegląd pogody, kalendarza, czasem informacji zaciągniętych kontekstowo z innych usług, np. planowanego odlotu samolotu, na który bilet trzymamy w Gmailu.

Pozostali producenci, zwłaszcza ci z Chin, radzą sobie sami. Oppo czy OnePlus od dawna na skrajnie lewym pulpicie mają swój zbiór kart i podpowiedzi na dany dzień. Tak np. wygląda to na nowym OnePlusie 7T:

I tym właśnie będzie „asystent” Huawei. Zamiennikiem zakładki Google Discover, której przyszłość na smartfonach Huaweia, tak jak przyszłość Androida na smartfonach Huaweia, stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Nie jest powiedziane, że z czasem „asystent” przerodzi się w Asystenta i zyska obsługę głosową. Póki co jest to jednak ubogi w funkcje dodatkowy pulpit, którego lista możliwości – jak czytamy na stronie usługi – jest naprawdę krótka:

  • Wyszukiwanie globalne – Global Search

Uniwersalny pasek wyszukiwania, który pozwala użytkownikowi znaleźć w telefonie m.in. aplikacje, notatki, wiadomości e-mail, wpisy w kalendarzu, a także informacje online.

  • Natychmiastowy dostęp – Instant Access

To bardzo podręczny sposób wyświetlania skrótów, z których korzystasz najczęściej. Ich rodzaj i lokalizację możesz samodzielnie dostosować do swoich potrzeb.

  • SmartCare

Wyświetla karty kontekstowe dostarczone przez HUAWEI i Partnerów.

Po uruchomieniu dostępne są funkcje wewnętrzne: kalendarz, pogoda, nieodebrane połączenia, zużycie baterii i wykorzystanie danych. Więcej kart zostanie dostarczonych przez HUAWEI i naszych Partnerów już wkrótce.

  • Wiadomości

HUAWEI Newsfeed, to serwis informacyjny, który powstaje dzięki współpracy z wiodącymi agencjami informacyjnymi i redakcjami. Newsfeed wyświetla zawartość w oparciu o ustawienia języka i regionu.

Nic nowego, nic niezwykłego, nic, czego nie miałyby inne smartfony.

Skorzystasz z Asystenta Huawei?

Chętni do testów już teraz mogą pobrać plik APK z „asystentem” i testować go na swoich smartfonach Huaweia lub Honora. Ci jednak, którzy smartfona Chińczyków nie posiadają, zapewne mają podobną funkcję na swoich telefonach.

I tutaj rodzi się pytanie – korzystacie ze skrajnego lewego pulpitu w swoim telefonie, czy z marszu wyłączacie jego obsługę w ustawieniach lub zapominacie, że w ogóle istnieje?

Dajcie znać w komentarzach. Chętnie poczytam, czy ten skrajnie lewy pulpit faktycznie jest dla użytkowników tak ważny, że Huawei aż zdecydował się stworzyć swoją autorską wersję.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst